Türkiyede 1980 sonrasında yaşanan liberalizasyon sürecinde döviz kuru değerlerinin analizi
An evaluation of effects of the liberalization policies implemented often on foreign exchange rate
  1. Tez No: 207854
  2. Yazar: ONUR AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Liberalizasyon sözcük anlamı olarak; ürün ve faktör fiyatlarının piyasa koşulları tarafından belirlendiği, siyasi otoritenin ekonomiye müdahalesinin en aza indirildiği, yabancı ülkelerle her türlü ekonomik ilişkinin serbestçe kurulabildiği, ekonomideki hem reel hem de finansal kesimin piyasa güçlerine açıldığı faaliyetler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Ekonomilerde gerçekleşen bu liberalleşme çalışmaları başlıca iki grup altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki dış ticaretin liberalleşmesi iken diğeri finansal piyasalarda görüleşen liberalleşme şeklindedir. Bu çalışmada, finansal liberalizasyonun Türkiye özelinde döviz kurları boyutundan yarattığı etkiler ve etki kanalları ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; Çalışmanın ilk bölümünde liberalizasyon ile döviz kurlarına ilişkin teorik konular incelenmiştir. Bu bağlamda liberalizasyonun tanımı, liberalizasyon türleri, liberalizasyonun tarihsel gelişimi ve liberalizasyonu ölçme yöntemlerine yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca, döviz kuru sistemleri ile finansal liberalizasyonun döviz kurlarını etkileme kanalları teorik olarak ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde; Türkiye ekonomisinin liberalleşme dönemleri ve bu dönemlerde liberalleşmeye yönelik düzenlemeler incelenmiştir. Bu bağlamda; 1923?1929 dönemi, 1950?1960 dönemi ve 1980 sonrası uygulanan liberalizasyon politikaları ele alınmış, liberalizasyon ile döviz kurları arasındaki ilişki Türkiye özelinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde öncelikle; liberalizasyona yönelik politikalar ile döviz kurlarını arasındaki ilişkileri inceleyen araştırmalara yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca konuya ilişkin bir ampirik çalışma yapılmış ve Türkiye'de reel döviz kurları ile liberalizasyon türleri için tanımlanmış değişkenlerin zaman serileri, en uygun durağanlık ve eşbütünleşme testleriyle sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that liberalization refers to a restriction of government interventions, usually in areas of social or economic policy. Additionally, it is used to refer to economic liberalization, especially trade liberalization or capital market liberalization. In this study, the effects of the financial liberalization on exchange rate, is explained and an evaluation of the liberalization is given by considering the effects type of liberalization. In the first part of this study, it is tried to explain the theoretical subjects associated with liberalization and foreign exchange rate. Therefore, liberalization, types of liberalization, historical development of liberalization, methods of measuring liberalization are explained. The second part is dedicated to the liberalization periods of Turkish economy and arrangements devoted to liberalization on this period. Additionally, they are 1923- 1929 periods, 1950-1960 periods and liberalization policies implemented after 1980, evaluated the relation between liberalization and foreign exchange rate in Turkey, respectively. In the last part of the study, it is related to examination of between liberalization policies and foreign exchanges by means of empirical methods like co-integration tests. Thus, the possible effects of liberalization policy implementations over real exchange rates will also be studied by using advanced time series techniques such as Zivot and Andrews unit root test and Bounds Test. Shortly, a general evaluation of the study is given in the last part of the study.