Son teknoloji gelişmeler ışığında azerbaycan muhasebe sisteminin uluslararası muhasebe standartlarına yakınlaştırılması
Harmonization of azerbaijan accounting systems to international accounting standards in the light of latest technological developments
  1. Tez No: 207862
  2. Yazar: ZIYA AHMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Küresellesme, yeni ekonomik olusumlar ve bilgi teknolojilerindeki hızlı gelismeler isletme ve çevresinin degismesi için büyük baskı olusturmaktadır. Bu gelismeler dogal olarak Azerbaycan'da muhasebe mesleginin yapısını ve bu meslek için gerekli bilgi ve becerileri etkilemektedir. Ayrıca, bilgi teknolojileri, ekonomik yasamın her noktasında etkin bir sekilde kullanılır hale gelmistir. Bu etkin kullanım, isletmelerin en önemli unsuru olan muhasebe fonksiyonunun elektronik hale gelmesine sebep olmustur. Paisley Üniversitesi, Azerbaycan'daki isyerlerinde Uluslararası Muhasebe Standartlarının uyarlanmasına yönelik, Avrupa Komisyonu ile 1,499,300 Euro degerinde imrenecek bir kontrat imzaladı. yi yönetim, hesap verebilirlik ve güçlendirilmis pazar ekonomisi, yoksullugun indirgenmesi ve Azerbaycan'ın gelisimi için ön kosullardır ki bu proje bölgedeki TACIS (Bagımsız Devletler Toplulugu'na Teknik Yardım) yardımının kilit faktörlerinden biridir. Bu çalısma, Üniversite tarafından basarı ile tamamlanan Avrupa Komisyonu'nca finanse edilmis 1.1 milyon Euro'luk danısmanlık projesi ile Dünya Bankası adına yapılmıs iki projeyi takip etmektedir. Bu projeler, ülkenin mali yapılarını gelistirmis, böylelikle Uluslararası Muhasebe Standartlarına yakınlastırılmasına olanak saglamıstır. ?Son Teknolojik Gelismeler Isıgında Azerbaycan Muhasebe Sisteminin Uluslararası Muhasebe Standartlarına Yakınlastırılması? konulu arastırmada, ilk olarak bagımsızlık öncesi Azerbaycan'daki muhasebe sistemi, daha sonra bagımsızlık dönemiyle baslayan ve 1990'lardan sonraki Azerbaycan'daki muhasebe sisteminin Uluslararası Muhasebe Standartlarına yakınlastırılması ve bu gelismelere paralel olarak mali sistem incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Globalization, new economic challenges and rapid developments in information technologies has created great pressure for change in business environment. These developments have affected the nature of accounting profession and the knowledge skills required of working on accounting profession in Azerbaijan. Information technologies have been used effectively in every period of economic life. This effective usage has caused accounting function which is the most important characterisation of business, to be electronic. The University of Paisley has won a prestigious 1,499,300 Euro contract from the European Commission which will see the implementation of International Financial Reporting Standards to entrepreneurial businesses in Azerbaijan. Good governance, accountability and a strengthened market economy are prerequisites for reducing poverty and for the development of Azerbaijan and this project is one of the key components of the TACIS assistance in this area. This work follows a successful ?1.1 million European Commissionfunded consultancy project by the University and two projects on behalf of the World Bank. These projects saw the development of the country?s financial structures to enable the implementation of International Financial Reporting Standards. In my theme ?Harmonization of Azerbaijan Accounting Systems to International Accounting Standards in the Light of Latest Technological Developments? first of all I betray Accounting System of Azerbaijan in Soviet Union and latter. Lately I searched harmonization of Azerbaijan Accounting Systems to International Accounting Standards which began by the independence and collaterally accomplished incitement and reforms by the government in order to attract financial statements.