Yalın Üretim Organizasyonunda Personeli Güçlendirme
The Role of Employee Empowerment in the Organization of Lean Production
  1. Tez No: 207863
  2. Yazar: ÖZAY UMUT TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVDA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Engineering Sciences, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Yalın üretim, 1950'lerde Toyota Firması'nda Toyotaizm olarak isimlendirilmis ve üretim sürecinde olusan her türlü israfı önleme prensibine dayalı olarak gelistirilmis bir üretim sistemidir. 1970'lerde dünya ekonomisinde yasanan krizin yarattıgı stagflasyonist ortamdan kaynaklanan talep daralması sorunu, Fordizm'in çöküs sürecini hızlandırmıs ve yalın üretim, krizden çıkıs formülü arayan bütün endüstrilerce benimsenmistir. Personeli güçlendirme, ?yönetimde insan iliskileri yaklasımı? kapsamında, yalın düsüncenin örgüt kültürlerine yerlesmeye baslamasıyla birlikte ortaya atılmıs ve gelistirilmis bir yaklasımdır. nsan odaklı yaklasımlarda, isletmenin degisen piyasa kosullarına uyum esnekligi saglaması ve rekabet gücünü artırması, is yasamı kalitesi yükseltilmis, mutlu çalısanların varlıgı ile mümkündür. Bu bakımdan personeli güçlendirme yaklasımı, uygulamanın basarısı açısından örgüt kültürü ile dogrudan iliski içindedir. Güçlendirme uygulamaları; örgütün yapısına, yöneticilerin yaklasımlarına, üretim sürecinin gereklerine, çalısanların niteliklerine ve katılım, kariyer, özerklik, kisisel gelisim gibi çesitli beklentilerinin karsılanma derecesine baglıdır. Diger anlatımla; bir isletmede yalın üretim sisteminin uygulanabilmesi için yalın yönetim yaklasımı kapsamında, çalısanların güçlendirilerek sürecin gerekleri dogrultusunda gelistirilmeleri saglanmalıdır. Bu çalısma kapsamında, yalın üretim sisteminde personeli güçlendirmenin kosullarını ortaya koymak, iliskili oldugu degiskenleri saptamak ve ise baglılık ile iliskisini belirlemek amacıyla bir anket arastırması gerçeklestirilmistir. Arastırmanın sonucunda, ise baglılık ile personeli güçlendirmenin boyutları olan amaç içsellestirme ve özerklik arasında pozitif yönlü bir iliski saptanmısken, yetkinlik ile anlamlı sayılabilecek bir iliski bulunamamıstır.
Özet (Çeviri)
Lean production is a production system named as Toyotaizm by Toyota company in 1950s and developed to prevent any dissipation in production process. Decreasing demand stemming from the stagflation after the economic crisis of 1970s accelerated collapse of Fordizm, and then lean production was adopted in principle by the industries seeking a remedy for economic problems. Just after lean production had become the focus of organizational cultures employee empowerment was put forward within the approach of interpersonal relations in business management, and developed in the course of time. In human oriented approaches, an organization can have flexibility in adaptation to the changing conditions of marketing and enhance its competitive power only through workers having high standards of work and satisfied with their jobs. In that connection, employee empowerment is directly related to organizational culture. Empowerment applications depend on organizational structure, managerial approaches, requirements of production process and qualifications of employees. To what extent they can meet their expectations such as personal and career development or autonomy also plays a crucial role.In other words, lean porduction can only be implemented in the event that employees are empowered in relation to the lean management approach. Within this study, a questionnaire research was conducted in order to reveal the conditions of employee empowerment in lean production, and determine the variables related to employee empowerment and also its connection with job loyalty. As a result of this research, there is a positive relation between autonomy and goal internalization which are the dimensions of job loyalty and employee empowerment while there isn?t a meaningful relation to competency