Televizyonda spor programcılığının ticarileşmesi
Commercialization of sport programming on Tv
  1. Tez No: 207861
  2. Yazar: SERENAT DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM PEKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyada 1970'lerde yasanan petrol krizinin körükledigi üretim düsüklügü, yüksekenflasyon, artan issizlik oranı ve ekonomik durgunluk ülkeleri yeni arayıslara yönlendirmistir.Ülkeler, ekonomik bunalımdan kurtulmak için korumacılık politikalarını bırakarak özelgirisimin desteklendigi, devletin piyasaya müdahalede bulunmadıgı ve birinci amacın karelde etmek oldugu kapitalist ekonomilere yönelmislerdir. Ekonomik anlamda yasanan budegisim, zamanla hayatın tüm alanlarında etkisini göstermis, rekabet, para kazanma vb.kavramlar öncelikli konuma gelmistir. Yayıncılıkta serbest piyasa ekonomisininbenimsenmesiyle birlikte halkı bilgilendirme ve egitme amacında olan kamu yayıncılıgıtekelleri yıkılmıs, özel televizyonlar yayın hayatına girmistir. Tek amacı kar elde etmek olanticari televizyonlar, ellerindeki her malzemeyi gelirlerini arttıracak bir meta olarakdegerlendirmislerdir. Bu anlayıs dogrultusunda spor programları, futbol programlarınadönüsmüstür. Çünkü, futbol, degisik kesimden insanları aynı anda ekran basına toplamayıbasarabilen, dolayısıyla ?yüksek reyting? in birinci amaç oldugu televizyonlara istedigireytingi verebilen bir spor dalıdır. Bu yüzden, çalısmada, günümüzde spor denince aklafutbolun geldigi ve diger spor dallarının yok sayıldıgı anlatılmaya çalısılmıstır. Televizyonun,spor algısını degistirdigi gibi futbolun yapısını da degistirdigi ve kendi önceliklerine görefutbolu yeniden yapılandırdıgı ele alınmıstır. Futbolun sadece bir spor dalı olarak kalmadıgı,büyük bir endüstriye dönüstügü ve herkesin bu endüstriden pay almaya çalıstıgı incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The deficit in production that was caused by the oil crisis in 1970 in the world, thehigh inflation, the unemployment and the economic stagnation, lead the countries towardsnew researches. To get free from the economic crisis, countries left protectionist policies andwhere directed towards capitalist economies where the firt aim?s to gain money and whereprivate enterprise?s supported and where the state don?t interfere to the market. As time wentby, this change that occured in an economical field affected all the sectors of life ascompetitiveness, money earning and other notions became priority notions. When free marketeconomy was adopted in broadcasting, the monopoly of public broadcasting were cast down;commercial televisions started broadcasting. Commercial televisions, which single aim?s toearn money, valued as a goal all the material they had in their hands, in order to increasetheir profits. n this regard sport programs turned into football programs because footballcan gather people of different levels at the same moment and it?s a sport that can give thedesired rating as televisions? first aim?s to get a high rating. This?s why, during working, onespeaks of sport the first sport that comes to mind?s football and all the other sports are almostignored. Televisions changed the perception of sport and the structure of football itself inaccordance with its priorities. Football isn?t only a sport, it?s a huge industry andeverybody?s trying to take a part of football.