Türkiye'de müzik endüstrisi'nin gelişimi
The development of the music industry in turkey
- Tez No: 207871
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE BİLGE GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Music, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Endüstri devrimi ile birlikte 19. yüzyıldan itibaren müzik endüstrilesme sürecine girmistir. Bu döneme degin kendi kültürel özünü önemli ölçüde korumus olan müzik, (olusan) yeni sosyo-ekonomik sınıfların zevk ve begenilerine uygun düsecek sekilde yenidenüretilmeye baslanmıstır. Bu dönemde ulasılan ulus-devlet yapısı ve rasyonel sehir hayatı içerisinde yeniden üretilen kültür ve müzik, toplumların ülke düzeyinde sahip oldukları kültür ve popüler müzige dönüstürülmektedir. Tezin ikinci bölümünde müzik endüstrisini sırasıyla ulusal ve küresel düzeye tasımıs olan ABD'nin genel sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi ve endüstriyel yapısı irdelenmektedir. Amaç, dünyanın bu alandaki en ileri endüstrisinin bugüne nasıl geldigini anlatmaya çalısmaktır. Ayrıca ABD'nin endüstride geldigi bu en uç nokta, endüstrinin gelecekteki seyri hakkında fikir verebilecegi gibi Türkiye'deki müzik endüstrisinin dünya ölçeginde bulundugu düzeyi görebilmek için bir referans olusturmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'deki müzik endüstrisinin gelisimi ele alınmaktadır. Bu süreçte daha net bir degerlendirme yapabilmek için Türkiye'de müzik endüstrisini etkileyen sosyal, siyasal, ekonomik, endüstriyel ve kültürel olusumların dünyada en etkin durumda olan ABD müzik endüstrisi ile iyice benzesmeye basladıgı 1980'lerden günümüze uzanan gelismeler izlenmektedir. Türkiye'nin eksikliklerine ragmen bir müzik endüstrisine önemli ölçüde kavustugu görülmektedir. Dördüncü bölümde ise, dünyada kültürlerin ve müzigin yaygınlasmasını önemli ölçüde saglayan eglence ve iletisim araçlarının teknolojik gelisimi ele alınmıstır. Insan, dijital araçlar ve internet ile kendine sanal bir evren yaratmıstır. Endüstrinin vardıgı meta düzeyinde somut olan sürekli yeniden-üretim sistemine, bu sanal evren ile soyut bir sistem daha eklenmistir. Tüketici de artık katılımcılıgı ile sistemin bir üreticisi olmus, müzik de artık her sey gibi sonsuz kere yeniden üretilmeye baslanmıstır.
Özet (Çeviri)
Along with the Industrial Revolution, beginning with the 19th century music has entered to an industrialization process. The music, which has mostly protected its own cultural essential up to this period, has been reproduced according to the taste and liking of the new (formed) socio-economic classes. At this period the culture and music, reproduced within the existing nation-state structure and rational city life, has been transformed to the culture the community have throughout the country level and to the popular music. In the second part of the thesis, the general social, cultural, economical, political and industrial structure of USA which has carried the music industry to national and universal level has been studied. The purpose is to explain how the most advanced industry of the world in this area has reached its today?s point. Also the most top point the USA has reached in the industry, besides giving an idea in the future of the industry, can be a reference to see the level of the Turkish music industry in the world scale. In the third part, the development of the music industry in Turkey has been evaluated. Within this process, in order to make a clear evaluation, the developments from 1980s, when the social, political, economical, industrial and cultural factors effecting the music industry in Turkey resemble rather well with the USA music industry where these factors are the most active in the world, until today must be observed. In the forth part, the technological development of the entertainment and communication devices which provide the widespread of the cultures and music at an important level in the world has been evaluated. Human beings have created a virtual universe for themselves with digital devices and internet. At the product level the industry has reached, with this virtual universe an abstract system has been added to the concrete continuous reproduction system. With the participation the consumer has become a producer of the system and the music, similar to other things, has started to be infinitely reproduced.