Music industry in the digital age: A research on the effects of digitalization in Turkey
Dijital dönemde müzik endüstrisi: Dijitalleşmenin Türkiye'deki müzik endüstrisine etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 569107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ÖZGEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son 20 yıldaki teknolojik gelişmeler, küresel müzik endüstriside büyük değişimlere sebep olmuştur. Dijitalleşmenin sonucu olarak, yapım firmaları ile müzik yapımcılarından müzisyenlere, müzik endüstrisindeki herkes müzik üretimini ve kazanç yöntemlerini değiştirmek ve yeni düzene uyum sağlamak durumunda kalmıştır. Müzik üretimi, dağıtımı ve dağıtımındaki yeni araçlar, müzik endüstrisini sadece yeni bir boyuta taşımakla kalmamış, aynı zamanda gelir kaynaklarını ve bu sistemdeki görev dağılımını ve sorumlukları da değiştirmiştir. Bu araştırmanın amacı dijitalleşmenin sonucunda Türkiye'deki müzik endüstrisindeki ortaya çıkan değişimleri, endüstri profesyonelleri ve müzisyenlerin bakış açışı ile gözler önüne sermektir. Tezin ikinci bölümünde küresel müzik endüstrisinin kısa bir tarihçesi dijital değişim temel alınarak anlatılmaktadır. Ayrıca bu bölüm, Türkiye'deki müzik endüstrisinin gelişimine dair de bir genel değerlendirme sunmaktadır. Araştırmanın üçüncü bölümü Türkiye'deki müzik endüstrisi üzerine bir analiz içermektedir. Bu analiz için 17 müzik endüstrisi profesyoneli ve müzisyen ile röportajlar yapılmıştır. Bu röportajlar dijitalleşmenin Türkiye'deki müzik endüstrisine etkilerini müzik üretimi, müzik dağıtımı, gelir kaynakları, müzik pazarlaması ve endüstrinin geleceği başlıkları altında yansıtmaktadır. Bir başka deyişle, müzik endüstrisinin değişimi ve güncel durumuna dair gerçekler kendi endüstri profesyonelleri ve müzisyenleri tarafından anlatılmıştır. Bu araştırma Türkiye'nin müzik endüstrisi üzerine önemli bir analiz ve genel bir rapor sunmaktadır. Aynı zamanda müzik endüstrisinin geleceği ve potansiyel gelişim alanları hakkında da önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The technological developments in the last two decades have caused a huge transformation in the global music industry. As a result of digitalization, from record labels and music producers to the musicians themselves, everyone involved in the music industry has been pushed to adapt their music making and the ways of earning money in this industry. The new means in music producing, distributing, and marketing have not only carried the industry to a new level; but it also shifted the main income sources and control mechanisms in the music world. The aim of this study is to demonstrate that the clearly ubiquitous evolution of digitalization had a big impact on the music industry professionals and musicians with a focus on the music industry of Turkey. In Chapter 2, this thesis firstly explains the history of the global music industry with a focus on the evolution of digitalization. Additionally, it provides an overview on the history of the music industry in Turkey. Chapter 3 includes the analysis on the music industry of Turkey. For that analysis, in-depth interviews with 17 music industry professionals and musicians are made. These interviews reflected the effects of digitalization on the music industry in Turkey with the division on music production, music distribution, the income sources, music marketing and the future of the industry. In other words, the music industry facts are shown from the viewpoints of its own music industry professionals and musicians. This study provided a general coverage and a significant analysis of Turkey's music industry and aimed at reaching a conclusion with assumptions about the future and possible development areas.