Kur'an'da tesbih kavramı
The tesbih concept in Qur'an
- Tez No: 207872
- Danışmanlar: PROF. DR. SADRETTİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yüce Yaratıcı'nın insanlıga gönderdigi son Kitap Kur'ân-ı Kerîm, kendisinegönülden inananlar için huzur kaynagı ve saâdet reçetesidir. O, insanlara yolların endogru ve saglamını bildiren, kendisine baglananları Yaratıcı'ya ulastıran ve her türlütahriften uzak son lâhî Kitap'tır.ste bu kitap bize bu evrende var olan her seyin kendi üzerinde tasıdıgı YüceAllah'ın kudret damgasıyla ve yöneldigi hizmetle, ilahi buyruga boyun egerek O'nun, hertürlü noksanlıktan, beseri sıfatlardan tenzih ettigini ve kemâl sıfatlarıyla O'nu övüptazimde bulundugunu anlatmaktadır.Kur'ân-ı Kerim, kâinatın var olması ve varlıgını devam ettirebilmesi için Allah'ıtesbih etmesi gerektigini vurgulamaktadır. Bu tesbih O'na askla kulluk edildigindegerçeklesmektedir. Bu aynı zamanda, ilahî azamet ve ululuga, yücelige karsı zilletduyulmasını gerektirir. Yaratılan hiçbir sey yoktur ki ona yaratılısındaki gayeyi, yapmasıgereken vazifeyi bildiren, bir sifre verilmemis olsun. ste insan bununla kendisine verilengörevi yerine getirirken aynı zamanda Allah'ı tesbih eder.nsanoglu bu tabiatın mesajla dolu oldugunu anlamak için, tefekkür etmesigerekmektedir. Yani bu tabiata mümin gözüyle, basiretle, ibret gözüyle bakıldıgındaYüce Allah'ın kudretini, azametini ve yüceligini anlamak mümkün olabilmektedir. steinsan ancak bu durumda oldugunda bu varlıkların arasındaki yerini iyi bir sekilde bilmisve anlamıs olacaktır. Yapacagı her hareketin bilincinde olup, suurlu bir sekilde ?evrenseltesbih faaliyeti?ne katılacaktır
Özet (Çeviri)
Holy Qur?an, last book that Almighty Creator has sent to human beings, is asource of peace and happiness for the people sincerely believing to it. It teaches to peoplethe most straight of the paths, it leads people who are committed to its message to Creatorand it is last divine book that is away from all kinds of distortions.This holy book tells us that everything in this world by submitting to divine order,praises Allah with all the perfect attributes of himself. And Qur?an also tells thateverything in this world praises Allah without attributing him any deficiency and anykind of human attributes.Holy Qur?an emphasizes that in order to exist and perpetuate its existence, naturehas to glorify Allah. This glorification can be achieved, if Allah is adored. This aim alsorequires being modest in the face of divine majesty. There is no created thing that has notbeen given a message informing him from the aim behind his creation, and the duty hehas to perform. Human beings in this way perform their duty given to them and glorifyAllah.In order to understand that this nature is full of message, human beings have tocontemplate on it. If this nature is looked with the perspective of a believer, prudentlyand in order to take a lesson, then it is possible to understand Allah?s power and majesty.Human beings in this way will know and understand well their place among other beingsexisting in this world. Conscious of every act of themselves, they will take part in the?universal glorifying (tasbih) activity?.