Türkiye'deki inşaat firmalarının malzeme yönetimi kullanımı üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 207878
  2. Yazar: NİHAL BENLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN AVUNDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
nsaat sektörü, her ülke için ekonomik degeri yüksek bir sektördür. nsaat isleri büyük bütçeyle yapılan önemli islerdir. Sürekli gelisen insaat malzemeleri ve moda egilimleri dogrultusunda insaat sektörü gelisim göstermektedir. nsaat yönetim anlayısının özellikleri; Her bir insaat baslı basına bir proje olmaktadır. nsaat sektörü, proje yönetimi tabanlı üretim sistemiyle faaliyet göstermektedir. Her bir projeye uygun yapım teknigi arastırmasıyla baslanır. Seçilen yapım teknigi göre, kaynak ihtiyaç planlaması olusturulur. Firma tarafından, en iyi performansın alınabilecegi düsünülen malzeme yönetim sistemi uygulanır. Bu çalısmada öncelikle malzeme yönetimine deginilmis, arkasından insaat yönetiminin diger sektörlere göre olan incelikleri bahsedilmistir. Olusan bu çerçeve içerisinde, ülkemizdeki insaat sektöründe malzeme yönetimi uygulamasının tespiti için, bir anket çalısması yapılmıstır. Arastırmada rastgele örneklem alımı ve frekans analizi uygulanmıstır. nsaat firmalarının büyüklük derecelerine göre üretim sistemlerini kullandıkları görülmüstür. Uluslararası çalısan büyük firmalar küresellesmenin etkilerini üzerlerinde hissedip, her türlü gelismeyi yakından izleme ihtiyacı duymaktadırlar. Diger yandan küçük firmalar geleneksel üretim sistemleriyle is yapmaya devam etmektedir. Bu iki uçun etkileri, yapılan arastırmanın verilerine yansımıstır. Bunların yanı sıra, insaat firmaları ilgilendikleri insaat koluna göre malzeme yönetim sistemi kullanmaktadır. ki dagın arasına baraj yapımıyla ilgilenen bir insaat firmasının uyguladıgı üretim sistemiyle, sehir merkezinde yapılan bir bina yapımında kullanılan üretim sistemleri çok farklı olmaktadır. Yukarıda belirtilen sebepler dogrultusunda anket çalısmasının analizinde, malzeme yönetimi ile ilgili en önemli bilgiler çapraz tablolardan elde edilebilmistir. nsaat firmalarındaki rekabet anlayısı farklılıkları, malzeme yönetimlerini direkt etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In general outlook, the construction sector is one of the sectors that have high economic value. Total budget for construction projects are very high. The sector develops dramatically in conjunction with developing construction materials. There are several characteristics of the management in the construction sector. Firstly, each of the construction can be considered as a separate and individual project. As a second point, the project management based production system has the active role in the construction sector. For each project, the beginning point to run the project is the research of the most appropriate technique or method and according to the chosen technique; the next step is to constitute the source planning. Finally, the construction materials requirement planning that shows the most effective performance is implemented by the construction firm. The project aims to firstly work on the construction materials management in a detailed way and then, to consider the priority of the construction sector management, compare to the other relevant or irrelevant sectors. As a workout frame in the project, one of other operations is the questionnaire that considers of the determination of the implementation of the material management. The techniques and methods that are used in the project process are the sampling and the frequency analysis. It is seen that the construction firms use production systems corresponding to their company sizes. Large companies, which work internationally, feel the effects of globalization and need to track every progress closely. On the other hand, small companies continue to use conventional production systems. The effects of these two sides are reflected into the data of the research. Also, these companies use inventory systems related to branch that the company involved in. The production system of a company constructing a dam between two mountains is very different from the production system of another company, constructing buildings in the city center. In the light of these reasons, in the analysis of questionnaire, the most important data about materials management is acquired through cross tables. The difference of competition concept among the companies affects inventory management directly.