Underpricing of initial public offerings listed on the İstanbul Stock Exchange (ISE)
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) uygulanan halka arzdaki düşük fiyatlandırma
  1. Tez No: 207879
  2. Yazar: ŞEVİN ZOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KASMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu calışma, 1996-2006 yılında halka arz edilen Türk hisse senetlerinin ilk gün ve sonrasındaki market getirilerini analiz ederek uluslararası literatüre ve Türk Hisse Senedi Piyasası'na yonelik daha önceki araştırmalara katkıyı amaçlamıştır. Analiz sonucunda tüm firmalar için ortalama % 9,5 düşük fiyatlandırma tespit edilmiştir. Sektörel kırılımda ise Mali Sektör, İmalat Sektörü, Ulaştırma, Haberleşme ve Depolama Sektörü, Teknoloji Sektörü, Toptan ve Parekende Ticaret, Otel ve Lokantalar Sektörü, Eğitim, Sağlık, Spor ve Diğer Sosyal Hizmetler Sektöründe sırasıyla %11,9, %9,1, %20,6, %10,3%, %3,3 ve %0,9 düşük fiyatlandırma gözlemlenmiştir. Toptan ve Parekende Ticaret, Otel ve Lokantalar Sektörü, Eğitim, Sağlık, Spor ve Diğer Sosyal Hizmetler Sektörü hariç, diğer ana sektörlerde tespit edilen düşük fiyatlandırmalar istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Alt sektör kırılımda ise, en yüksek düşük fiyatlandırma % 21,2 ile Taş ve Toprağa Dayalı İmalat Sektörü'nde ve ikinci olarak % 18,5 ile Metal Eşya, Makine ve Gereç Yapım Sektörü'nde gözlemlenmiştir. İlk gün performansını etkileyen faktörlerin tespiti için ilk işlem günündeki ve ilk işlem gününden 15 gün önceki IMKB-Ulusal 100 Endeks getirisinin yüzdesel değişimi, halka arzı gerçekleşen şirketin varlık büyüklüğü, halka arz sonucunda elde edilen hasılat, özelleştirme, halka arz yöntemi, satış yöntemi, halka arzını kendi üstlenen şirket ve halka arza aracılık eden kuruluşun itibarı, şirketin halka arza kadar olan faaliyet yaşı değişkenleri kullanılmıştır. Bu değişkenler arasından halka arzını kendi üstlenen şirket, ilk işlem günündeki ve ilk işlem gününden 15 gün önceki IMKB-Ulusal 100 Endeks getirisinin yüzdesel değişimi ve özelleştirme istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper aims to provide additional international evidence on the Initial Public Offerings (IPOs), using data from the Turkish Stock Exchange Market. In this study the initial and after-market returns for the Turkish IPOs is investigated for the period 1996-2006. The analysis show that the mean underpricing for all firms is 9.5%, while those for Financial, Manufacturing, Transportation, Communication and Storage, Technology, Wholesale and Retail Trade, Hotels and Restaurants, and Education, Health, Sports and Other Social Services sectors are 11.9%, 9.1%, 20.6%, 10.3%, 3.3%, and 0.9%, respectively. All underpricing levels are statistically significant at the conventional levels except for the Wholesale and Retail Trade, Hotels and Restaurants, and Education, Health, Sports and Other Social Services sectors. As for the sub-sectors, the highest underpricing is observed in Manufacture of Non-Metallic Mineral Products (21.2%) followed by Manufacture of Fabricated Metal, Products, Machinery and Equipment (18.5%). In investigation of the factors influencing the initial performance, control variables such as the percentage change in ISE-100 index during last 15 days before the first trading day, gross proceeds, size of issuer, the operating history of the firm before going to public, the reputation of underwriter, privatization, institutional ownership, method of going public, sale method of new issues, self-offered IPOs are employed. The regression results indicate that self-issued offerings, the percentage change in ISE-100 index during last 15 days before the first trading day and privatization have statistically significant impact on the underpricing.