1-2'no'lu Mülazemet Defteri (Tahlil ve değerlendirme)
Mülazemet Defteri, nr. 1-2, (Analysis and extlanation)
- Tez No: 207897
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Giris bölümünde 1012-1027 târihli mülâzemet defterinin özellikleri, kıymeti üzerinde durulduktan sonra bugün elimizde bulunan diger mülâzemet defterlerinin sayısı ve bulundugu yerler hakkında bilgi verildi. Tezimiz üç bölümden olusuyor. Birinci bölümde Mülâzemetin sistem içindeki yerini belirleyebilmek için Osmanlı lmiye Teskilâtı kısaca anlatıldıktan sonra mülâzemetin tanımı, dogusu, çesitleri, görülen aksaklıkları ve ortadan kalkması üzerinde duruldu. kinci bölümde yazmada geçen mülâzımları arz eden müderris, kadı, kadıasker, müftü, nakibü'l-esraf ve Seyhülislâmların isimleri ve bu ulemanın görev yaptıkları medrese ve sehirleri tespit edildi. Mülâzımların geldikleri sehirler ve adetleri, hangi usullerle mülâzım oldukları hususunda bilgiler verildi. Yazmada çokça geçen terimler hakkında kısa bir malumat eklendi. Tezimizin üçüncü bölümünde ise yazmanın yeni Türk harflerine çevirisi ve ekler bölümünde yazmanın bazı kısımları verildi.
Özet (Çeviri)
n the preface, after examining the features and value of 1012-1027 dated Mülazemet Defters, we tried to expose numbers and places of other Mülazemet Defters. This study consist of three chapters. n the first chapter, to determine place of Mülazemet in the system, Ottoman Religious Organization is summarized shortly, then, touched subject of description and emergence of Mülazemet and also abolishing of it later. n the second chapter, The müderris, kadı, kadıasker, müftü, nakibül-esraf who are representing the mülazemets, which is mentioned in the manuscript and also tried to III explane name of Seyhulislams, medreses and cities where they were charged. The other subject is mülazıms and where they come from and how they appointed and promoted. n addition to this, it is tried to give shortly the terms which are repeated frugently in the manuscript. Third and last chapter, is contains the trancription of the text and some original parts from the manuscript.