Titrek kavak (P. tremula L.) odunundan soda yöntemi ile kağıt hamuru üretimine sodyum borhidrür ve antrakinonun etkisi
Sodium boro hydride and antraquinone added soda pulping from european aspen (Populus tremula L.)
  1. Tez No: 199781
  2. Yazar: MEHMET ONURHAN GÜCÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜDAVERDİ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZETYüksek Mühendislik TeziT TREK KAVAK (P. tremula L.) ODUNUNDAN SODA YÖNTEM LEKAĞIT HAMURU ÜRET M NE SODYUM BORH DRÜR VEANTRAK NONUN ETK SM. Onurhan GÜCÜŞZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüOrman Endüstri Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Hüdaverdi EROĞLUMayıs 2007, 124 sayfaBu çalışmada, Titrek kavak (Populus tremula L.) yongalarından sodyum borhidrür(NaBH4) ve antrakinon (C14H8O2) ilaveli soda yöntemiyle kâğıt hamuru üretilmiş NaBH4ve antrakinonun hamurun ve kâğıdın fiziksel ve optik özellikleri üzerine etkisiincelenmiştir. Deneme planını tespit edebilmek için 9 adet ön deneme pişirmesiyapılmıştır.Yapılan ön deneme pişirmeleri sonucunda elde edilen hamurlardan elenmiş verim, kappanumarası, optik ve mukavemet özelliklerinin 35 ve 50 SR0'deki ortalamaları diğerkoşullara göre optimal olan 4 nolu pişirme (%20 NaOH, 170ºC, 180 dak.) kılavuz pişirmeolarak seçilmiştir. Bu pişirme koşullarında %1-2-3 oranında NaBH4, %0,05-0,1-0,15antrakinon (AQ) ilave edilmiş ve 6 adet daha pişirme yapılmıştır. NaBH4' ün verimeetkisinin optimal olduğu %2' lik NaBH4' e %0,05-0,1-0,15 oranlarında AQ ilave edilerekiiiÖZET (devam ediyor)3 adet pişirme daha yapılmıştır. NaBH4 ve AQ'nun kâğıt hamuru ve kâğıt özellikleriüzerine etkisi incelenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre %1-2-3 NaBH4 ilavesi hamur verimi üzerinde %1-5 oranlarıarasında artış yaptığı görülmüştür. En büyük artış %2 NaBH4 ilaveli pişirmelerden eldeedilmiştir.Diğer taraftan AQ ilavesi ile verim artışını olumlu yönde etkilermiş ve elenmiş verim enyüksek %0,1 AQ oranında ki pişirmede görülmüştür. %0,15 AQ ilavesi ile verim yenidendüşmüştür.Her iki bileşiğin (%2 NaBH4 + %0,05-0,1-0,15 AQ) beraber kullanıldığı oranlarda ise enyüksek verim %2 NaBH4 + %0,15 AQ kullanılan pişirmede görülmüştür. Bunu takiben%2 NaBH4 + %0,05 AQ' lu pişirmede de verim artmış optik ve sağlamlık özellikleri diğeroranlara göre daha optimal bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : P.tremula, Soda Hamuru, Sodyum Borhidrür, AQ, Hamur VerimiBilim Kodu : 502.06.01iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc.ThesisSOD UM BORO HYDR DE AND ANTRAQU NONE ADDED SODA PULPINGFROM EUROPEAN ASPEN (Populus tremula L.)Onur GÜCÜŞZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Forest Industry EngineeringThesis Advisor:Prof. Dr. Hüdaverdi EROĞLUMay 2007, 124 pagesIn this study, sodium boro hydride (NaBH4) and antraquinone (C14H8O2) added soda pulpwas produced from European aspen chips and its effects on physical and optical propertiesof pulp and paper were investigated. In order to figure out the optimum cookingparameters, 9 different pilot-cookings were carried out.According to the results of pilot-cookings, cooking No.4 provided the highest screenedpulp yield and viscosity (20% NaOH, 170oC cooking temperature, 180 minutes cookingtime). And it was chosen as the best cooking condition.By varying NaBH4 as %1-2-3, C14H8O2 as %0,05-0,1-0,15 6 additional experiments weremade. Finally %0,05-0,1-0,15 AQ and %2 NaBH4 3 additional cookings were made.Consequently, it was determined that screened pulp yield increased and the kappa numberwas decreased with increased amounts of NaBH4 and AQ additions on soda pulpmanufacture from European aspen (P.tremula) chips.vABSTRACT (continued)Key Words : P.tremula, Soda pulp, Sodium borohydride, AQ, Screened yieldScience Code: 502.06.01vi