Gemi kurtarma - yardım hizmetleri ve Türkiye uygulaması
Marine salvage services and an application for Turkey
- Tez No: 207910
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜLDEM CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Günümüzde, dünyada denizcilik sektöründe, emniyet hususunda büyük gelismeler görülmektedir. Deniz kazalarının oranı her geçen gün daha da gerilemekte, bununla birlikte klasik kurtarma ? yardım hizmetine olan ihtiyaç da sekil degistirmektedir. Hizmetin boyutlarının genislemesiyle beraber dünyada, gemi kurtarma ? yardım sektörü isletimsel ve finansal boyutlarda sorunlar yasamaya baslamıstır. Gemi kurtarma ? yardım hizmetinde, deniz kazalarında çevre kirliligini minimize etmek için yapılacak acil müdahale, önemli bir hale gelmistir. Dünya genelinde, sürekli artıs gösteren deniz trafigi dogrultusunda denizci ülkeler, özellikle bu konuda emniyeti artırıcı tedbirleri gelistirme yönünde sürekli bir çalısma içerisindedirler. Günümüzde dünyada, kıyılarda deniz emniyetinin artırılmasını amaçlayan ERV (Emergency Response Vessel, Acil Müdahale Araçları) sistemleri gibi, modern gemi kurtarma ? yardım yaklasımları ön plana çıkmaktadır. Türkiye'nin, kıyılarında da sürekli artan gemi trafigi ve özellikle tasınan kirletici yük miktarları dogrultusunda, kıyılarının emniyeti için, kurtarma ? yardım kapasitesini en iyi seviyede tutması gerekmektedir. Türkiye kıyılarında gemi kurtarma ? yardımın, deniz kirliligini önleme ve acil müdahale fonksiyonlarıyla beraber, yeterliliginin ortaya konulması amacı dogrultusunda gerçeklestirilen bu çalısmada, literatür taraması ve ikinci el verilerin yorumlanmasına ek olarak delphi teknigi kullanılarak uzman görüslerinin kalitatif analizi saglanmıstır. Analizler sonucunda elde edilen bilgiler dogrultusunda, Türkiye kıyılarında gemi kurtarma ? yardım hizmetlerinde, egitim, ekipman, planlama ve organizasyon kapsamında bazı eksiklikler oldugu ortaya çıkmıstır. Türkiye kıyılarının, risk potansiyeline göre tespit edilecek stratejik bölgelerinde, gemi kurtarma ? yardım hizmetlerinin güçlendirilerek kıyıların emniyetinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today there are many improvements in maritime safety in the world. In parallel, decreasing number of marine accidents started to cause the characteristics of demand for marine salvage services to change putting the marine salvage industry in operational and financial difficulties. Emergency response and pollution prevention has been important functions of marine salvage services. Maritime nations are in continuously working on improving maritime safety for pollution prevention, as the maritime traffic is constantly increasing. Modern salvage approaches such as; ERV (Emergency Response Vessel) systems are in practice in many maritime countries as a solution for pollution prevention. Turkey, standing on an important maritime geography, needs sufficient marine salvage capability on its coasts, as well, considering the increase in the maritime traffic. In determining the capability of marine salvage services in Turkish waters, as the purpose of this research, qualitative analysis of the experts? opinions are obtained by application of Delphi Technique, in addition to the literature survey and interpretation of secondary statistical data. As a result, some weaknesses in training, equipment, planning and organization elements of marine salvage are determined in the marine salvage capability in Turkish waters. Analysis of risk potential of Turkish coasts and improving salvage capability in high risk areas are recommended for improving coastal safety in Turkey.