Gelişen borsalar ve İmkb'nin karşılaştırmalı özellikleri
Developing stock markets comparative features of Istanbul stock exchange
  1. Tez No: 207909
  2. Yazar: KADİR NAZLIGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ALTAN MASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Uluslararası kıyaslamalar temel alındıgında da Türkiye sermaye piyasasınınderinliginin ve genisliginin, potansiyelinin oldukça altında oldugu gözlenmektedir.Ancak, 2001 yılından itibaren uygulanmaya baslanan MF destekli makroekonomikistikrar programları ve ekonomide alınan yapısal tedbirlerle beraber yeni bir ortamyaratılmıs, Türk lirasına olan güven artarken, enflasyon önemli bir düsüs sergilemis,reel faizler gerilemistir. Yakalanan büyüme trendinin sürdürülmesinin de, tasarrufedilebilir gelir düzeyini arttırması beklenmektedir. Bu çalısmada Türkiye'dekinebenzer ekonomik krizlerin ardından uyguladıkları istikrar programları belirli birbasarıya ulasmıs gelisen ülke örnekleri degerlendirilmistir.Bu degerlendirmenin bir sonucu olarak bu ülke borsalarının karsılastırılmalıözellikleri göz önüne serilmistir.Sonuç olarak ülkemizde düsük enflasyon - düsük reel faiz ortamında hemmenkul kıymet ihracı, hem de talebi yönünde hızlı bir gelismeye olanak saglayacagıincelenen ülke örneklerinde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
When comparison has been made at international level, we se that depth andwidth borne by Turkish capital market remains well below its potential. However, anew medium has been able created thanks to IMF supported macro economicalconsistency program having begun from year 2001 together with structuralprecautions taken in terms of economy. This, resulting in increased trust in TurkishCurrency, resulted in significant decrease at rate of inflation, causing real interestrates pulled down. Growth trend grasped is expected to result in increased level interms of savings in earnings level. This study employs samples of countries similarin case to that of Turkey, which employed consistency programs after economiccrises they went through, like ours in terms of nature.As a result of evaluation mentioned herein, we have given consider tofeatures in comparative form sand manner of the stock exchange organizations ofthese states.As a result, we see that low inflation ? low real interest rate medium in ourcountry would result in terms of both, stock issue and demand for such as dulyobserved from sample countries that were placed under inspection