İlköğretim okulları öğretmenlerinin din algılarının sosyolojik tahlili: istanbul-bahçelievler örneği
The sociological analysis of religion perception of the teachers in elementary schools: istanbul-bahcelievler sample
  1. Tez No: 207913
  2. Yazar: SELMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu arastırma ögretmenlerin dini algılayıs biçimleri, inanç ve ibadet düzeyleri gibiögretmenlerdeki dini hayatın degisik biçimlerini tespit edebilmeye yöneliktir. Arastırmanınteorik kısmında ögretmenlerin dini algılayıs biçimlerini etkileyen inanma ihtiyacı ile dinihayatın sosyolojik temellerini olusturan: aile, okul ve çevre etkisinden bahsedilmistir. Ayrıcatoplumun bir ferdi olarak ögretmenler din ve toplumun karsılıklı iliskilerinden ve moderntoplumun dini algılayıs biçiminden etkilendikleri için bu konular da incelenmistir.Arastırmanın uygulamalı kısmında ise stanbul ili Bahçelievler ilçesinde görev yapanilkögretim okullarındaki ögretmenler üzerinde anket ve mülakatlar yapılmıstır. Daha sonra buanket ve mülakatlar degerlendirilerek yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to demonstrate different forms of religious life of teacherslike their perspective on religion, belief and worship levels of them. In the theoretical partof this study; the need for belief which has influence on the perception of religion amongteachers, and the effects of family, school and environment which prepare sociologicalgrounds for religious life, are mentioned. In addition, since teachers as individuals ofsociety are affected by modern society?s perspective on religion and the relationshipbetween religion and society, these subjects are also analyzed.In the application part, surveys and interviews are made with the participation ofteachers in Bahcelievler Town of Istanbul. Afterwards, these surveys and interviews areevaluated and interpreted.