Alternatif finansman tekniği olarak leasingve Türkiye uygulaması
Leasing as an alternative financal technic and procedure in Turkey
- Tez No: 207914
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Leasing (finansal kiralama), menkul ve gayrimenkullerin saglanmasına yönelikorta vadeli bir finansman yöntemidir. Leasing isleminde, yatırımcı ya da ihtiyaçsahibinin belirledigi bir mal, leasing sirketi tarafından satın alınır ve önceden belirlenen,sözlesmeye baglanan bir kira planı karsılıgında, ihtiyaç sahibine kullandırılır. Kiracınınbütün yükümlülüklerini yerine getirmesine baglı olarak sözlesme dönemi sonunda mal,kiracıya sembolik bir bedel üzerinden devredilir.- %100 finansman olanagı :Leasing yöntemiyle, yatırım bedelinizin yanı sıra, masraflarınızı da dahil ederekyatırımın tamamını, özkaynaklarınızı kullanmadan finanse edebilirsiniz.- KDV Avantajı :Leasing'e konu olan yatırım mallarının çogu cari orandan farklı olarak indirimli orandaKDV'ye tabidir.- Nakit Akısı le Uyumlu Ödemeler :Leasing yönteminde kira ödemeleriniz, sirketinizin nakit akısına, yatırımın verimliligineve ekonomik ömrüne uygun olarak düzenlenir. Nakit sıkıntısı yasanmadan yatırımınızgerçeklesir.- Orta Vadeli Finansman:Leasing ile orta ve uzun vadeli finansman saglamanız mümkündür- stikrarlı Bir Finansman Yöntemi:Kira ödemeleri, sözlesme boyunca degismeden kalır. Ödemeleriniz, ekonomidekidalgalanmalar ve faiz oranlarının degismesi gibi sürprizlerden etkilenmez- Sembolik Bedelle Mülkiyet Devri:Leasing yapan yatırımcı, kira ödemeleri süresince ekipmandan faydalanmaya iliskinbütün zilyet haklarını kullanır. Kira süresinin sonunda ise sembolik bir bedellemülkiyeti devralır.
Özet (Çeviri)
Financial leasing is a medium term financing method, mainly to providesolutions to equipment and real estate purchases. In a leasing operation, the equipmentdetermined by the lessee is purchased by the lessor and based on a pre-determined,mutually agreed lease payment plan, the usage rights of the equipment is granted to thelessee. Ownership of the equipment is transferred to the lessee at the end of the contractperiod at a symbolic price, dependent on the fulfillment of the lessee's rentalobligations.- VAT is 1% for equipments instead of %18- %100 financing opportunity for investments- Effective cash flow management:The rentals will be customized in accordance with your expected cash flowsand useful life of the equipment.- Tax advantage:Rental payments are considered expenses during the payment period of thelease transaction, deducted from the taxable income and will therefore create corporatetax advantage- It does not affect your credit worthiness:Since leasing obligations do not appear on your balance sheet, yourdebt/equity ratio will not be deteriorated.- Tax and duty exemptions:All leasing agreements and related mortgages are exempt from all duties andtaxes.- All size of investment:Your financial needs for local or imported equipments of any volume will beserviced at Leasing Company- Transfer of ownership at a symbolic value