Türk toplumunda caferiler (İstanbul Halkalı örneği)
The Jafaris in the Turkish society (The exemplary of Istanbul Halkalı)
  1. Tez No: 207930
  2. Yazar: ABDÜLKADİR YELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜMNİ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hz. Peygamberin vefatından sonra Hz. Ali ve Ehl-i Beytini halifelik (imamet) için enlayık kisi olarak gören ve onu nass ve tayinle ?mesru? halife kabul eden; ondan sonrakihalifelerin de onun soyundan gelmesi gerektigine inanan toplulukların müsterek adı olan Sia,Keysaniyye, Zeydiyye, mamiyye, Gulat (Asırılar) ve smailiyye olmak üzere 5 fırkayaayrılmıstır. Caferilik mamiyye Siasının fıkıh mezhebidir.Türkiye'de Müslümanların büyük bir bölümü Sünni iken, Caferilerin Sii bir inancasahip olmaları, onların toplumun genis bir kesimi tarafından farklı bir sosyal grup olarakalgılanmalarına sebep olmaktadır.Sosyal bütünlesme açısından bakıldıgında Caferleri Türk toplumu ile bütünlestiren vefarklılasmasına sebep olan faktörler vardır. Ortak tarih, ortak cografya, milli birlik, dini birlik,kültürel birlik ve evlilik sosyal bütünlesmeye olumlu etki yapan faktörler olarak dikkatçekerken, mezhep farklılıgı, mabed farklılıgı, Caferilerin kendi mezheplerine din egitimiimkanı bulunmaması ve dini muamelattaki farklılıklar vb. unsurlar sosyal farklılasmaya sebepolan faktörler olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
After the death of Mohammed who is the last prophet of Islam; Shi'a Muslims whobelieve that the legal caliph is Hz. Ali and the next caliphs will be the son of Hz. Ali in acontinual process, are known Shi'a Muslims have been divided five different branches whosenames are Keysaniyye, Zeydiyye, mamiyye, Gulat and Ismailiyye.Caferilik is the canon law of Shi?a?s of Imamiyye.Most of the people believe that the Caferiler have a different social groups because ofthe fact that Caferiler is Shi?a, although the most of the people who live in turkey are Sunni.There are many common and different functions between Caferiler and Turkishsociety. Common history, common geograph, National Union, Religional Union, CommonCulture and marriage are the most important similarities, difference of denomination andmosques are the biggest negative handicap for cultural relations between Caferiler and othercultures