Türkiye'de II. Vatikan sonrası müslüman -Hristiyan ilişkileri
The relationships between muslim and christian after the second Vatican council in Turkey
- Tez No: 207931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalısma II. Vatikan Konsil (1965) sonrası Türkiye'de Müslüman-Hıristiyanliskilerini tetkik etmektedir. Bu yılın önemi, Kilise'nin diger dinleri görünüste de olsa birer dinolarak tanımasıdır. II. Vatikan Konsil öncesi, Hıristiyanlar hiçbir surette diger dini inanısları,kendilerinden farklı olmaları nedeni ile, kabule yanasmamıslardı. Bu sürece kadar gelistirilenMüslüman-Hıristiyan iliskileri ve artan diyalog çalısmaları, dünyada birçok durumundegismesinde ve insanoglunun sahip oldugu görüslerin çesitlenmesinde yardım edici unsur olarakbelirlenmistir. II. Vatikan Konsili'nde Katolik kilisesi slam dinine saygı ve itibarını belirterekslam'ın bir din olarak müslümanlar için bir kurtulus yolu olduguna dair beyanat vermistir kiHıristiyanlık âlemi bu tarihe kadar slam dinini kabul etmemeyi sürdürmüstür. Hıristiyan alemi,bu kanaate 1962-1965 yılları arasında yapılan bir süreç dahilinde varabilmislerdir
Özet (Çeviri)
This study examines after Second Vatican Council and the relationship betweenMuslims and Christians in Turkey. The importance of this year in their relationship especially theinfluence of the Catholic Church on this relationship will be show in 1965 the other religiousgroups with the view of recognizing them as religions. Before the Second Vatican Council,Christians never accepted any religious group that were different from it as a religion. There forethe dialogue that they adopted helped to change a lot of situations in the world. The SecondVatican Council, the great gathering of bishops from all over the world which took place from1962 to 1965, marked a new beginning in Christian-Muslim relations. It brought about a newattitude towards the followers of the other religions in general, and towards Muslims inparticular. The Specific Declaration of the Second Vatican Council on the relationship of theChurch towards other religions.