Türkiye'de uygulanan KDV ve ÖTV'nin vergilemede adalet ilkesi açısından analizi
Analysis of Value Added Tax and Excise Duty Tax applied in Turkey in terms of the principle of justice in taxation
  1. Tez No: 980745
  2. Yazar: AHMET CAN NEFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Vergi, insanlık tarihinin çok eski dönemlerinden beri tartışma konusu olagelmiş, uğruna savaşlar yapılmış, devletler kurulmuş bir meseledir. Bu denli önemli olan bir konuda, elbette verginin adaletli uygulanıp uygulanmadığı da karşımıza çıkan önemli sorunlardan bir tanesidir. Ülkemizde de vergi meselesi üzerinde birçok tartışma söz konusu olup Türk Vergi Sistemi, adaletli olmadığına ilişkin eleştirilere maruz kalmaktadır. Özellikle bireylerin ödeme güçlerini dikkate almayan başlıca vergiler olan KDV ve ÖTV gelirlerinin toplam vergi gelirleri içerisindeki payları dikkate alınarak vergilemede adalet açısından önemli değerlendirmeler yapılabilmektedir. Türk Vergi Sisteminde de vergi gelirlerinin önemli bir bölümünün KDV ve ÖTV gelirlerinden oluşması, vergilerin adaletsiz uygulandığına ilişkin yapılan eleştirilerde başlıca sebep olarak gösterilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de tesis edilmiş olan vergilere adaletsizlik eleştirisi irdelenmiş, Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki durumun ne olduğu verilerle irdelenerek Türkiye'nin AB üyesi ülkelere dolaylı vergiler yönünden ne kadar benzediği veya onlardan ne kadar ayrıştığı, dolaylı vergiler yönünden Türk Vergi Sistemine yapılan eleştirilerin yerinde olup olmadığı ortaya koyulmuştur. Bu durum tespit edilirken, kümeleme analizi yönteminin yanı sıra, toplam vergi gelirlerindeki değişimin GSYH miktarlarındaki değişime oranı olan vergi esnekliği kavramı yalnızca KDV ve ÖTV gelirleri açısından yıllar itibari ile hesaplanmış ve yalnızca KDV ve ÖTV gelirleri açısından olsa bile esneklik kavramı açısından Türk vergi gelirlerinin durumunun ne olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax has been a subject of discussion since the earliest periods of human history, wars have been fought for and states have been established. On such an important issue, of course, whether the tax is applied fairly is also one of the important problems we face. There are also many discussions on the tax issue in our country, and the Turkish Tax System is subject to criticism that it is not fair. In particular, important assessments can be made in terms of fairness in taxation by taking into account the shares of VAT and excise duty revenues, which are the main taxes that do not take into account the paying power of individuals, in total tax revenues. In the Turkish Tax System, the fact that a significant part of tax revenues consists of VAT and excise duty revenues is cited as the main reason for the criticism that taxes are applied unfairly. In this study, the criticism of injustice to taxes established in Turkey was examined, the situation in the European Union member states was examined with data, how similar Turkey is to the EU member states in terms of indirect taxes or how much it differs from them, whether the criticism of the Turkish Tax System in terms of indirect taxes is appropriate. While determining this situation, in addition to the clustering analysis method, the concept of tax flexibility, which is the ratio of the change in total tax revenues to the change in GDP amounts, has been calculated by years only in terms of VAT and EXCISE duty revenues, and even if it is only in terms of VAT and EXCISE duty revenues, it has been determined what the status of Turkish tax revenues is in terms of the concept of flexibility.