Bölgesel bir güç olarak İran'ın jeopolitik konumu
Geopolitical position of Iran as a regional power
  1. Tez No: 207951
  2. Yazar: BERNA GÜRKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Geography, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
İran İslam Cumhuriyeti'nin uluslararasıve bölgesel rolünü belirleyen en önemli faktör jeopolitik konumudur. İran, büyük ölçüde sahip olduğu jeopolitik faktörler üzerine bölgesel ve uluslararasıdiğer siyasi birimlerle ilişki ve politik tutumunu belirlemektedir. İran'ın küresel ve bölgesel rolünün anlaşılmasıiçin jeopolitik öneminin incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacıİran İslam Cumhuriyeti'nin bölgesel bir güç olarak jeopolitik önemini ve buna bağlıolarak da diğer bölge ülkeleri ve küresel aktörlerle ilişkilerini analiz etmektir. Bu bağlamda birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılarak literatür taraması yapılmışve konuyla ilgili olaylar ve olgular analiz edilmiştir. Çalışma çerçevesinde birincil kaynak olarak kitaplar kullanılırken ikincil kaynak olarak konuyla ilgili raporlar, makaleler, dergiler ve internet kaynaklarıkullanılmıştır. Çalışma dört ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde teorik bilgiler verilmektedir. Bir bölge veya bir ülke jeopolitiğinin değerlendirmesi için izlenen yönteme uygun olarak ikinci bölümde İran'ın coğrafi gücü incelenecektir. Bu bölüm jeopolitiğin değişmeyen unsurlarıolan ülkenin dünya coğrafyasına göre konumu, coğrafi bütünlüğü, sahip olduğu stratejik kaynaklar analiz edilerek diğer bölümleri anlamada yardımcıolacaktır. Üçüncü bölümde jeopolitiğin değişen unsurlarıolan İran'ın sosyo, ekonomik, politik ve askeri yapısıanaliz edilecektir. Dördüncü bölümde ise ilk üç bölümde elde edilen bulgular ışığında jeopolitiğin değişmeyen ve değişen unsurlarının zaman unsuruyla birbirlerine olan etki ve katkılarıyla birlikte toplu değerlendirmesi yapılarak İran'ın jeopolitik önemi analiz edilecektir. Bu bağlamda İran dışpolitikası, dünya ve bölge güç merkezlerine göre konumu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The most important determining factor that effects Islamic Republic of Iran?s regional and international role is its geo-strategic position. The foreign policy of an Iran is an expression of its geopolitic position and reflections of its benefit and opportunity perception. In order to understand Iran?s regional and international role, its geopolitical structure should be examined. The focal point of this research is to analyse the geopolitical importance of Iran as a regional power and also its relations with its region and global powers. In this context, by the help of both primary and secondary resources the analyse of the literature was copleted and events relevant to the issue are used for the analyse. In this frame, books are used as a primary resourse and reports, articles, journals and internet relevant to the issue are used as secondary resources. The research is formed from four sections and conclusion part. The first part gives the theoretical information. As a part of geopolitical analyse method, the second part evaluates the geographical power of Iran. By the analyse of the constant components of the geopolitic like geographical location, entireness and stretegic resourses, this parts help us to understand the rest of the study. The third part evaluates changeable components of the geopolitic like the socio-economic, political and military structure of Iran. The forth part analyses the geopolitic importance of Iran by the evaluation of both the constant and changeable components of the geopolitic with time compenent. In this context, foreign policy of Iran and its position towards regional and international powers are evaluated.