Özel öğretim kurumlarının kuruluşu işleyişi ve denetimi
Private teaching institutions establishment operation and supervision
  1. Tez No: 207955
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Law, Social Services
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Özel Ögretim Kurumlarının kurulusu isleyisi ve denetimi tez çalısmamızın konusunu olusturmaktadır. Tez çalısması dört bölümden olusmustur. Birinci bölümde kamu hizmeti ve egitim kamu hizmetinin özellestirilmesi üzerinde durulmustur. Ikinci bölümde özel ögretim kurumlarının kurulusu üzerinde durulmustur. Ayrıca yabancıların ve azınlıkların egitim hakları konusunda incelenmistir. Üçüncü bölümde özel ögretim kurumlarının isleyisi üzerinde durulmustur. Özel ögretim kurumları denildiginde kurslar, dershaneler, okul öncesi ögretim kurumları okullar anlasılmaktadır. Çalısmamızda daha çok okullar ve 625 sayılı özel ögretim kurumları kanununun uygulaması konusu üzerinde durduk. Dördüncü ve son bölümde de özel ögretim kurumlarının denetimi konusunu açıkladık. Denetim konusu ve uygulanacak yaptırımlar üzerinde durduk. Çalısmamızın sonucu olarak ülkemizde özel ögretim kurumlarının yeterli gelisme düzeyine erisemedigini gördük. Ayrıca 625 sayılı kanun günümüz sartlarına göre yeniden düzenlenmesi kanaatindeyiz.Özellikle çalısanlar bakımından resmi okullara göre farklı uygulamalar bulunmakta olup düzeltilmesi gerektigini düsünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Study on establishment, operation and supervision of private teaching institutions make up the topic of my Thesis. Thesis Work consists of 4 sections. First Section involves a study on public service and education, along with concept of their privatization. Second Section covers establishment of private teaching institutions, giving further study on rights borne by minority groups and the foreigners. Third Section studies the functioning of private teaching institutions. Private Teaching Institution term would comprise courses, private establishments preparing students for various exams, preschool training courses and schools. Our Study herein concentrates more on the side, which includes schools and Private Teaching Institutions Code#625. Fourth and the last section has been devoted supervision of private teaching institutions, here where we took into account sanctions to be applied further to outcome of supervision. Result attained from our Study was to observe private teaching institutions in our State have not achieved a satisfactory level in terms of development. We further think that that rearrangement is necessary indeed in terms of Private Teaching Institutions Code#625, as well. In my personal opinion; private teaching institutions involve means considerably different than those of official schools in terms of the staff; which in overall needs correction in many aspects.