Information and communication technologies as a competitive advantage tool after termination of agreement on textiles and clothing : A study of Turkish textiles and clothing industry
Tekstil ve konfeksiyon anlaşmasının sona ermesinden sonra bilişim teknolojilerinin rekabet avantajı aracı olarak kullanılması: Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü üzerine bir çalışma
- Tez No: 207958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDELEN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya tekstil ve konfeksiyon sektörü 2005 yılında çok ciddi bir dönemece geldi.Dünya Ticaret Örgütü üyesi ülkelerin arasındaki kotalarla düzenlenen ticaret, Tekstil veKonfeksiyon Anlasmasının (Agreement on Textiles and Clothing ? ATC), baska bir deyislekotaların 2004 sonu itibari ile yürürlükten kalkması ile yeni bir döneme girdi. Bu yenidönemde özellikle Çin basta olmak üzere Asya ülkeleri diger teksil ve konfeksiyonihracatçıları ülkeler için ciddi bir tehdit haline geldi. O kadar ki Türkiye dahil bazı ülkelerdeAsya'dan gelen çok düsük maliyetli ürünler yüzünden ülkedeki tüm tekstil ve konfeksiyonsektörünün ortadan kalkacagına dair felaket senaryoları konusulur oldu. Bu arada daülkeler bu durumudan en az kayıpla kurtulmak için stratejilerini gözden geçirmeye verekabet avantajı saglayacak yeni alanlara yatırım yapmaya basladılar.Bu tez çalısması kotasız dönemde Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü hakkında birdurum tespiti yapacak ve rekabet avantajı saglayacak faktörlere ait bilgilere ulasmak içinyapılmıstır. Bu amaçla firmaların is hacimlerindeki gerçek degisimler ve degisim beklentilerisorgulanmıs ve rekabet avantajı kazanmak için gerekli faktörler tartısılmıstır. Ek olarak bufaktörler arasında sayılan yeni ekonominin bilisim teknolojisi araçlarının hangi seviyedekullanıldıgını ve bu kullanımın saglayacagı avantaj beklentisi arastırılmıstır. Tez sektöre aitbir genelleme yapmaktan çok bir egilim belirlemek amacını tasımaktadır.Çalısmanın sonuçları kotaların kalkmasından sonra uzun vadede olumsuz birbeklentinin oldugubu göstermektedir. Firmaların koleksiyon yaratmak basta olmak üzererekabet avantajı saglayacak konularda hem fikirdirler. Bilisim teknolojileri de bu konulararasında önemli bir paya sahiptir. Bununla beraber bilisim teknolojilerinin rekabet avantajısaglama beklentisi ile teknolojilerin kullanımı arasında ciddi farklar oldugu görülmektedir.Avantajına inanmalarına ragmen firmalar bu teknolojileri yeterli seviyedekullanmamaktadırlar. Bunun sebeplerine bakıldıgında ise teknolojileri kullanacak egitimeiiisahip elemanların yetersiz olması öncelikli olarak göze çarpmaktadır. Tezin sonunda buçalısmanın sonuçlarına dayanılarak sonraki çalısmalar için bir model önerilmistir.
Özet (Çeviri)
World textiles and clothing (T&C) industry has come a serious turning point by theend of the 2004. The trade which was restricted by a number of quotas has reached anew era when the Agreement on Textiles and Clothing (ATC) was terminated which meansthe quotas were fully eliminated between the members of World Trade Organization(WTO). The threat that was expected and feared from the Far Asian countries, especiallyfrom China, became a harsh reality for the rest of the textile exporting countries.Insomuch that in some countries like Turkey, disaster scenarios like, all industry will todisappear in time and hundred thousands of people will become unemployed, have beenstarted to discuss. Meanwhile of course these countries have started to revise theirstrategies and invest in new areas that will help them to stay competitive.This thesis was conducted to reach the information to determine the status ofTurkish T&C industry and factors of gaining competitive advantage ? especiallyinformation and communication technology factor ? in the non-quota era. For this purposethe expectations and actual changes in the business volumes of the companies werequestioned, and the factors of gaining competitive advantage were discussed. In additionthe information and communication technologies (ICT) tools of new economy, which areexpected to be one of the competitive advantage factors, are investigated in bothutilization level and competitive advantage expectation. The thesis is aimed to describe asituation and determine the tendency of the industry instead of making a generalizationabout it.The results of the study state that there is a long term negative expectation afterthe quota elimination. The companies agree on all competitive advantage factors asked,especially making authentic design studies. The ICT tools are also considered as asignificant factor to gain competitive advantage. However it is observed that there is aiiisignificant difference between the ICT utilization and the competitive advantageexpectation. Since they believe the utilization of these tools will provide them seriouscompetitive advantages, the companies? utilization level is low. When the reasons for thisdifference are examined, the lack of trained staff seems to be major reason. It is followedby the costs of ICT investments.