Avrupa Birliği bölgesel politikaları kapsamındaki yapısal fonlar ve Türkiye
Structural funds including regional policies of European Union and Turkey
  1. Tez No: 207959
  2. Yazar: HANSA DABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Avrupa Birligi, barısı korumak, ekonomik ve sosyal ilerlemeyi pekistirmekamacıyla bir araya gelmis 25 üye ülkeden olusmaktadır. Avrupa Birligi ekonomik,sosyal ve siyasi birlik olmak ve bu durumu sürdürmek için çalısmaktadır.Ekonomik, sosyal ve siyasi Birlik olmak düsüncesi beraberinde üye ülkelerarasında yogun analizleri gündeme getirmistir. . Bu analizler Avrupa Birligi'nde üyeülkeler ve ülkeler içindeki bölgeler arasında, ciddi bölgesel farklılıkların oldugusonucunu ortaya çıkarmıstır. Bunun üzerine Avrupa Birligi, üye ülkeler ve üye ülkeleriçindeki bölgeler arasındaki farklılıkları gidermek için bölgesel politikalarolusturmustur. Bölgesel politikalar Avrupa Birligi bütçesi tarafından finanseedilmektedir. Bölgesel politikaların gerçeklestirilmesinde kullanılan temel araç iseYapısal Fonlardır.Önemi her geçen gün artan Yapısal Fonlar, sürekli revize edilmektedirler.Yapısal Fonlar 6 araçtan yararlanmaktadır. Bunlar Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu,Avrupa Sosyal Fonu, Avrupa Tarımsal Yönverme ve Garanti Fonu, Balıkçılık için MaliAraçları, Uyum Fonu ve Topluluk nisiyatifleri'dir.Yapısal Fon kaynaklarından en fazla yararlanan ülkeler en az gelismis olanüye ülkelerdir. Türkiye'de Helsinki Zirvesi sonucu Avrupa Birligi kervanına katılmayahak kazanmıstır. Bölgesel politika açısından Türkiye'ye bakıldıgında durum pek farklıdegildir. Türkiye'de bölgelerarasında dengesizlikler oldukça derindir.Türkiye Avrupa Birligine üye oldugu taktirde, Yapısal Fon kaynaklarındanciddi anlamda yararlanacagı açıktır.
Özet (Çeviri)
European Union consists of 25 countries which come together with the goalof protecting peace, and reinforcing the economoic and social developments.European Union attempts and to be a social and a political union and tries tomaintain this situation.The thought of being an economic, social and political union brings with itselfintense analysis among the member countries. These analysis showed that there areimportant regional differences both among the member countries and among theregions in a member country. With that European Union created regional policies toeliminate these differences. Regional policies are financed by the European UnionBudget. Structural Funds are the main tools to establish these regional policies.Structural Funds become more important every other day and they areconstantly revised. These structural funds utilize 6 different funds. These are theEuropean Regional Development Fund, the European Social Fund, the EuropeanAgricultural Guidance and Guarantee Fund, the Financial Instrument for FisheriesGuidance, the Cohesion Fund and the Community Initiatives.The least developed member countries benefit the most from the sources ofstructural funds. Turkey gained the right of being a candidate country of EuropeanUnion after the Helsinki Summit. When we observe Turkey in terms of regionalpolicies, the situation is not quite different. There are deep levels of instability amongregions in Turkey.In the event that Turkey becomes a member country to the European Union,it is clear that Turkey will benefit extensively from the Structural Funds.