İnternet üzerinden ses ve görüntü yayımcılığı
Audio and video broadcasting over internet
  1. Tez No: 207982
  2. Yazar: ŞAHİN EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZHAN TINGÖY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen teknolojinin sunduğu olanaklar insanların kendilerini ifade ediş şekillerini de değiştirmiştir. 3. nesil cep telefonları sayesinde artık görüntülü mobil iletişim mümkündür. İnternet de bu noktada ilk ortaya çıktığı haliyle metin tabanlı olmanın çok çok ötesine geçmiştir. Fotoğraflar, yüksek çözünürlüklü grafikler ve animasyonlar epeydir internet ortamında kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak kullanılan videolar ise durumu bambaşka bir hale getirmektedir. Zira artık herhangi bir konu ile internette araştırma yaptığımızda sadece metin ve fotoğraf değil video da aramaktayız. İnternet yeni iletişim yöntemleri yaratırken mevcut iletişim yöntemlerine avantajlı alternatifler de yaratmaktadır. Bunun en büyük sebebi internetin esnek ve genişleyebilir yapısıdır. Amaca uygun bir yazılım/donanım çözümüyle internette, diğer yöntemlerle zahmetli bir şekilde yapılacak her türlü iletişim kolayca ve ekonomik olarak gerçekleştirebilir. İnternet bu haliyle yaşamın vazgeçilmez bir iletişim/paylaşım mecrası olarak girmeyi başarmıştır. Yakın gelecekte kablosuz internet bağlatısının iyice yaygınlaşması ve cep telefonlarından kablosuz internet bağlantısı mümkün olmasıyla internet bağlantısı için zaman/mekan kavramı tarihe karışacağı için bireylerin bir anlamda internet ağındaki PC'ler gibi sürekli online olması gündeme gelecektir. Bu noktada sürekli kullanılan küreselleşme kavramı da anlamını yitirip, bireyler ve kurumlar, online/offline durumuna indirgenecektir. Kısaca internet başlangıçta küreselleşmeyi desteklerken zaman içinde bunu bir adım ileri götürerek yeni bir boyuta taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The possibilities of advancing technology changed the way people express themselves. Thanks to the third generation cell phones, mobile communication with video is possible now. Moreover, internet is very different when compared to its early days. It is absolutely not text based anymore but includes a great deal of visual content such as videos and high resolution photos/graphics. Nowadays ?searching? concept is also on the verge of a radical change. People do not look for only text or photos but for videos and audio as well. While internet is creating new ways of communication, it is also creating promising alternatives to the existing ways of communication. Undoubtedly its flexible architecture is the main reason for this. With the proper hardware/software solution, it?s easy to establish virtually any kind of communication, which could be extremely troublesome with the conventional methods. Furthermore, those ?alternative internet methods? are very efficient in terms of reducing the costs. Internet has succeeded to get into our lives as a communication and sharing medium. In the foreseeable future, wireless connections will become more common and GSM network ? internet co-operation will be more integrated. As a result of these factors, people will be continuously in touch with internet just like their PCs. At this point, the existing globalization concept will become less meaningful and both individuals and companies will be reduced to online/offline situation. Internet, which once used to speed up and support the globalization effort, will move one step forward, to a new dimension.