Balat'taki Yahudi kurumlarının tarihsel gelişim süreci
Historical development of Jewish foundations in Balat
- Tez No: 207990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Osmanlı toprakları ve özellikle stanbul birçok medeniyete ve millete evsahipligi yapmıstır. Asırlar boyunca Türkiye topraklarında ve özellikle stanbul'davarlıklarını devam ettiren Yahudilerin Anadolu'ya gelisleri, yerlesim yerleri, yasayıssekilleri, ugrastıkları meslekler, kültür ve egitim açısından durumları anlatılmıstır.Özellikle stanbul Yahudileri ve bunlar içinde önemli bir konuma sahip olan BalatYahudileri Türkiye topraklarında yasayan Yahudi nüfusunun iyi anlasılabilmesi içinönemlidir. Tarih boyunca Yahudiler için önemli bir merkez olan Balat'ın günümüzdekidurumu oldukça farklıdır. Bugün semtte neredeyse hiç Yahudi yoktur. Ayrıca buradabulunan ve Yahudilere ait olan birçok kurum da bugün mevcut degildir. Balat özellikle16. asırdan itibaren Yahudiler için çok önemli bir merkez haline gelmistir. 20. yüzyılakadar önemini koruyan semt, bu yüzyılın basından itibaren Yahudiler tarafından terkedilmistir. Yahudilerin semti terk etmesiyle beraber burada bulunan sinagoglar, okullar,yardım kurulusları, spor kurumları, vakıflar da bir bir kapanmıstır. Günümüzdebirçogunun sadece isimleri kalmıstır. Bir zamanlar önemli bir Yahudi nüfusunubarındıran semtte Yahudilere ait kurumların kurulusundan günümüze kadar olandurumları tarihsel bir süreç içerisinde ele alınmıstır. Bu kurumlar; sinagoglar, egitimkurumları, sosyal kurumlar ve yardım kurumları, spor kurumları, saglık kurumlarıbaslıkları altında incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Ottoman Lands and especially stanbul have gathered so many civilization andnations. This work is about Jewish people who have lived in present Turkish Lands andespecially in stanbul throughout the centuries. In another words, this work explainsarrivals of Jewish to Anatolia, centers of their population, their habits, their occupations,and their positions in education and culture . Jewish in stanbul especially the ones livedin Balat region had an important role among Jewish and it is necessary know aboutthem in order to undarstand them properly. Today, Balat is quite different from theBalat in the past. Nowadays, there are almost no Jewish population in the region.Furthermore, a huge number of Jewish societies in the area no longer exist. Balatbecame a very important place for Jewish in 16th century. It kept it?s significance to thebeginning of 20th century. At that time Jewish started to leave the region. When theyleave Balat, synagogues, schools, civil foundations, sport clubs and other Jewishorganizations in the area disappeared, too. Most of them exist only by name now. In thiswork Balat which sheltered a large number of Jewish population in the past, is coveredwith it?s Jewish constitutions from their establishment to the present. In addition,historical development process of the constitutions are focused on in this work. Thoseconstitutions are examined through seperate topics such as, synagogues, schools, civilfoundations, sports clubs and hospitals