Reklamda cinsiyetin kullanımı
Using gender in advertisement
- Tez No: 207991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Reklamlarla üretici firma ile tüketiciler arasında iletisim kurulması saglanmaktadır.Bu iletisimin daha etkili olabilmesi için firmalar reklamlarında kadın ve erkek imgelere yervermekte ve bu imgelerle mesajlarını hedef kitlelerine aktarmaya çalısmaktadırlar. Reklamıyapılan ürün, hizmet veya markanın farkındalıgı reklamlarda sunulan kadın ve erkek imgelertarafından saglanmaya çalısılmakta, bu imgeler yoluyla firmalar reklamlarında kadın veerkege uygun görülen toplumsal cinsiyet rollerini ve kalıpyargılarını kullanmaktadırlar.Özellikle son dönemlerde yogun olarak kadın ve erkek cinselliginin gizemli, örtülü, ima gibiçesitli sekillerde reklamlarda yer aldıgı görülmektedir.Bu çalısmada cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve cinsellik kavramları açıklanmayaçalısılarak, reklamlarda kullanılan cinsellik ile toplumsal cinsiyet kavramlarının kadın veerkek imgeler tarafından ne sekilde sunuldugu gerek teorik olarak gerekse son bölümdeyapılan reklam çözümlemeleriyle spesifik olarak ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Advertisements provide the building of the communication between the producingfirm and the consumers. To make this communication more effective, firms give place thefemale and male imagery in their advertisements and they try to put across theeir messages tothe target audience by these imagery. Awareness of the advertised product, service or brand istried to presented by female and male imagery which take place in the advetisement. In theiradvertisements firms use the social gender and stereotypes of which are thought suitable forwomen and men. Especially recently, it is seen that women and men sexuality are intesivelyused in advertisement in mysterious, implicit and hidden styles.In this study, through explaining the gender, social gender and sexuality concepts, itis aimed to display how sexuality and social gender concepts are presented by female andmale imagery in the advertisement, via teorically and in the last part specifically by theadvertisement analysis.