1958 ve 1970 istikrar programlarının karşılaştırılması
A comparison of the 1958 and 1970 stabilization programs
  1. Tez No: 207994
  2. Yazar: ÖZCAN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNCE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tezim beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde istikrar politikalarınınkapsamı, amaçları, araçları, çeşitleri ve ekonomik istikrarsızlığın nedenleriaçıklanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümüne ?1950'ye Kadar Türkiye Ekonomisi? başlığıverilmiştir. Bu bölümün ilk kısmında ?Cumhuriyet'in Osmanlı'dan DevraldığıEkonomik Yapı? incelenmiştir. Daha sonraki kısımlar izlenen ekonomik politikalaragöre sınıflandırılmıştır. Birinci kısımda, liberal politikaların izlendiği 1923-1929dönemi; ikinci kısımda, Türk ekonomisine devletin yön verdiği 1930-1939 yıllar ve II.Dünya Savaşı dönemi ve son kısımda, Demokrat Parti'nin 1954'e kadar izlemiş olduğuözel girişimci ve liberal düzene geçiş hazırlıklarının olduğu 1946-1950 dönemi elealınmıştır.?1950-1958 Dönemi Türkiye'nin Ekonomisi? başlığını taşıyan üçüncübölümde dönemin ekonomik yapısı, dönemin ekonomik kararları ve 1958 istikrarkararlarının içeriği anlatılmıştır.Demokrat Parti iktisat politikaları iki farklı safhada gelişmişti. Birinci safha1950-1954 yılları arasını kapsar. Bu dönemde devlet liberal politikalar izleşmişti. İkincisafha devletçi uygulamaların olduğu 1954-1960 yılları arasını kapsar. Demokrat PartiHükümetlerinin hem liberal yapıya uygun aldığı kararlar, hem de 1954'ten sonraekonominin darboğaza girmesi üzerine devalüasyonu ikame etmek için aldığı kararlarbu bölümde anlatılmıştır. Demokrat Parti hükümetlerinin uyguladığı ekonomikkalkınma stratejileri ana hatlarıyla verilmeye çalışılmıştır.Dördüncü bölüm ?1960-1970 Dönemi Türkiye'nin Ekonomisi? başlığınıtaşımaktadır. Bu bölümde Birinci ve İkinci Kalkınma Planları dönemi Türkiye'ninekonomik yapısı, planların içinde verilen hedeflere uygun alınan ekonomik kararlar ve9-10 Ağustos 1970 istikrar kararlarının içeriği anlatılmıştır.Beşinci bölümü ise, tezimin asıl amacı olan ?4 Ağustos 1958 ve 9-10 Ağustos1970 İstikrar Programlarının Karşılaştırılması? teşkil etmektedir. Bu bölümdeprogramlar nedenleri, amaçları, uygulanan politikaları, çeşitleri ve uygulama sonuçlarıyönünden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
My thesis consists of five parts. In the first part the scope, goals, instruments,types and the reasons of the economic instability are explained.The second part of the thesis is ?the Turkish Economy until 1950?. In the firstsection of this part ?The Economic Structure that the Republic inherited from theOttoman Empire? is analyzed. The second section covers from 1923 to 1929, the timeliberal policies were implemented; the third section covers from 1930 to 1939 when thestate steered the Turkish economy and the II. World War period. The last section coversthe period of 1946-1950 in which preparations were made to switch to the privateentrepreneurial and liberal system.The third part, ? the Turkish Economy in the Period of 1950-1958?, covers theeconomic structure, the decisions taken and the content of the 1958 StabilizationProgram. Also in this part, the main points of the economic development strategiesimplemented by the Democrat Party Governments are given.The fourth part is ?Turkish Economy in the Period of 1960-1970?. Thestructure of the Turkish Economy during the period of the First and SecondDevelopment Plans, the economic decisions taken and the 9-10 August 1970stabilization decisions are explained.The fifth part consists of ?The Comparison of the 4 August 1958 and 9-10August 1970 Stabilization Programs? which is the main goal of my thesis. Theprograms are compared in terms of their reasons, goals, types, implemented policies andresults.