Dolaysız yabancı sermaye yatırımları ve Türkiye
Foreign direct investment and Turkey
- Tez No: 207993
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezde dolaysız yabancı yatırımlar (DYY), DYY'lerin aktörleri ÇokUluslu Sirketler (ÇUS) kavramı ile dolaysız yabancı yatırımların Türkiyeekonomisi üzerindeki etkileri analiz edilmeye çalısılmıstır. 1980'lerden sonrayasanan borç krizinin de etkisiyle bilhassa gelismekte olan ülkeler kalkınmadadolaysız yabancı yatırımları dıs borçlanmaya tercih etmislerdir. Dolaysızyabancı yatırımlar, gittikleri ülkede büyüme oranları, üretim, rekabet, teknolojidüzeyi, ödemeler dengesi gibi temel ekonomik göstergelerde olumlu etkidebulunabilmektedir.Bu olguyu kanıtlamak için, rlanda, Macaristan ve Çin örnekleriincelenmistir. Bu ülkeler yatırımcılar için uygun yatırım ortamını saglayarak,dogru politika ve stratejilerle yüksek seviyede yabancı yatırım çekmektedirlerve DYY bu ülkeler için daha hızlı büyüme ve kalkınma için önemli roloynamaktadır.Bu tezde, Türkiye'de dolaysız yabancı yatırımcılar için uygun yatırımortamı saglandıgı ve yatırımları çekici tesviklerle desteklendigi takdirde,Türkiye'nin varolan potansiyelini hayata geçirebilecegi ve yüksek oranlı DYYçekebilecegi kanıtlamaya çalısmaktadır. Yıllardır Türkiye'nin büyük bir DYYpotansiyeline sahip oldugu söylenmesine ragmen, DYY girisleri umulandandüsük seviyede gerçeklesmistir. Bu durumun nedenleri incelenmis ve DYYpotansiyelini artırmaya yönelik çözüm önerileri sıralanmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to anallyse Foreign Direct Investment andTransnational Corporations as actors of FDI with its influence on Turkisheconomy. After 1980?s with the debt crisis, espacially developingcountries started attracting FDI instead of getting into debt. FDI may affecthome country?s main economic indicators positively such as production,competition, technolocigal skills, balance of payments and growth rates.To prove that phonomenon, Ireland, Hungary and China exampleshave been studied. These countries have been attracting FDI withappropriate investment policies and right strategies. FDI has been themost incentive factor for better development and faster growth for thesecountries.The thesis tries to prove that if Turkey aims to constitute a goodinvestment climate for foreign investors and supports it with incentivepolicies, the country can catch its potential, sustain economic growth andand decrease unemployment. Altough Turkey have been told to has a bigpotential for FDI, the FDI inflows are less than expected. The reasons ofattracting lower FDI in the past has been studied and solutions have beensuggested to boost FDI in Turkey.