Türkiye'de özelleştirme ve Türk Telekom'un özelleştirilmesi süreci ve sonrasındaki sorunları
Privatization in Turkey, privatization process of Turkish Telecom and problems after privatization
- Tez No: 207995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Özellestirme, devletin kamu mülkiyetindeki isletmelerinin özel sektöre devredilmesi veekonomik alandaki faliyetlerinin yeniden biçimlendirilmesi ile sadece düzenleme görevinisürdürmesidir. 1923'den itibaren Türkiye'de esas olarak ekonomik zorunluluklar nedeniyleolusturulan Kamu ktisadi Tesebbüsleri(KT), 1980'lerde, serbest piyasa ekonomik isleyisininönündeki engellerden biri haline geldi. 1984'lerde baslayan KT özellestirmeleri 2005-2006devresinde doruga ulastı. Özellestirmelerde ekonomik, mali ve sosyal yönlerden dogan sorunlara,taraflar arasında tam anlasma olmasa da, çözümler üretilmeye çalısıldı.2005 yılı içinde özellestirilen önemli KT'lerden biri de Türk Telekom oldu. Türk Telekom,iletisim alanında tekel özelligine yakın olması, her on devlet çalısanından birinin bu kurulustabulunması, haberlesmenin gizlilik özellikleri gibi nedenlerle diger KT'lerden farklı özelliklertasıyordu. Ulusal çıkarlara karsılık bir altın hisse kullanım hakkı konularak Türk Telekom'un %55'iblok satıs yöntemi ile Oger Telecom'a 6,55 milyar dolara satıldı.Türk Telekom'un özellestirilmesinde de diger KT satıslarındaki sorunlar yasandı. Ancakburada, iletisim alanının özelliginden kaynaklanan ilave problemler de oldu. Özellikle gelecegeyönelik ortaya çıkabilecek sorunlar farklı toplum kesimleri tarafından yogun olarak seslendirildi.Bunlardan en önemlileri; tekellesme riski, çalısanların haklarının uygulamadaki durumu, sözlesmesonunda mülkiyetin kime ait olacagı ve altın hissenin kullanımında yasanacak sorunlardır.
Özet (Çeviri)
Privatization is the transfer of government?s enterprises which the public owns and onlycarrying on arrangement functions with reorganizing the activities in economic area. KITS wereconstituted in Turkey because of the economic difficulties from the beginning of 1923. But they becameone of the difficulties of free market industry in 1980?s. KIT privatizations started in 1984 and theymade a peak in 2005-2006 period. Although sides could not agree completely about the economic,financial and social problems, solutions were produced.One of the most important KIT?s which have been privatizated in 2005 was Turkish Telecom.Turkish Telecom has different features which are; has nearly a monopoly feature in communication,one of the every ten worker in government was in this foundation, secrecy characteristics ofcommunication. 55 percent of Turkish Telecom was sold to Oger Telecom for 6,55 billion dollars bysetting a golden share usage right for national benefits.Similar problems were met in privatization of Turkish Telecom as the other KIT sales. Buthere, there were additional problems because of the communication area?s features. Especially,different parts of the society told about the problems which can occur in the future. Most importantones of these problems were; monopoly risk, the state of the workers rights in practice, who will ownthe possession at the end of the contract and problems that can be met during the usage of goldenshare.