Content analysis of family planning news in Turkish dailies,2001-2005
Türkiye?de ulusal günlük gazetelerde aile planlaması haberlerinin içerik analizi, 2001-2005
  1. Tez No: 208002
  2. Yazar: BETÜL SELCEN DÖNGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ERGÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Demografi, Family Planning, Demography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Medya, kitleleri etkileyen, bilgi veren ve kamuoyu olusturan en önemli araçlardan biridir. Medya yoluyla, ?Aile Planlaması? hakkında insanlara verilen mesajlar, bireylerin karar almalarında önemli rol oynayacaktır. Konu hakkında medyaya bilgigörüs aktaranların kimler olduğu ve bu haberlerin nasıl verildiği önemli bir analiz konusudur. Bu çalısmanın temel amacı, Türk yazılı basınının aile planlaması konularına yaklasımını tanımlamak, basında yer alan haber/yazıların dönemsel karsılastırmasına dayalı niteliksel ve niceliksel analizlerini yaparak, farklı gazetelerin aile planlaması konusuna dair ideolojik bakıs açılarını ve savlarını tespit etmektir. Posta, Hürriyet, Sabah, Ortadoğu, Özgür Gündem, Cumhuriyet ve Zaman gazeteleri bu çalısma için seçilmistir. Tiraj rakamlarına, ideolojik görüslerine ve milliyetçi/etnik bakıs açılarına göre seçilen bu yedi gazete, çalısmanın örneklemini olusturmaktadır. ?çerik analizi metodu kullanılarak 2001-2005 yılları arasında bu gazetelerde çıkan aile planlaması ile ilgili haberler tek tek analiz edilerek, niteliksel ve niceliksel olarak değerlendirilmistir. Bu değerlendirme sonucunda, bütün bu analizler, gazetelerin aile planlaması ve ilgili konuları isleme biçiminde farklı bakıs açılarının hakim olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Media is one of the most important instruments that influence the masses, provide information, and form the public opinion. The messages conveyed to people through the media concerning ?Family Planning? will surely play a significant role in the decision making processes of individuals. It is a noteworthy point of analysis who convey opinion-information to the media on the issue and how these news reports are presented in the media. The main objective of this study is to describe the approach of the Turkish print media towards family planning issues by making comprehensive analyses among different newspapers and to determine the ideological viewpoints of different newspapers, their arguments and efforts towards family planning issue by making qualitative and quantitative analyses of the news/articles in the media through a comparison of the periods of time. The newspapers of Posta, Hürriyet, Sabah, Ortadoğu, Özgür Gündem, Cumhuriyet and Zaman have been selected for this study. These seven newspapers, selected on the basis of circulation figures as well as their ideological view and nationalist and ethnic perspective, constitute the sample of the study. Adopting the content analysis method, the family planning related news/columns that appeared in these newspapers between the years of 2001- 2005 have been analyzed one by one, and evaluated in qualitative and quantitative terms. It has been observed as a result of this study and evaluations that all these analyses reveal that different perspectives dominate the ways newspapers present family planning and related issues.