The influence of health insurance coverage on infant mortality in Turkey
Türkiye'de sağlık güvencesinin bebek ölümlülüğü üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 208003
  2. Yazar: GÜLŞAH OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Genel ölümlülük düzeyinden farklı olarak, Türkiye kısmen daha yüksek bebek ölüm hızına sahiptir. Doğumdan sonraki bir yıl içinde gerçekleşen bu ölümler halen Türkiye'nin en önemli problemlerinden biridir. Bundan önce Türkiye'de bebek ölüm düzeyi ve bunun sebeplerini inceleyen pek çok çalışma yapılmıştır, fakat sağlık güvencesinin rolü üzerinde çok az durulmuştur. Bu sebeple, bu çalışma temelde iki önermeyi sorgulamaktadır: (1) Sağlık güvencesine sahip olmak Türkiye'de bebek ölüm oranınında büyük düşüşler sağlayabilir mi? (2) Türkiye' de yoksul nüfusa sağlık güvencesi sağlamak bebek ölümlülüğünde görülen sosyo-ekonomik eşitsizliği azaltabilir mi? Bu amaçla, başlangıç niteliğinde bazı tanımlayıcı analizler yapılmış ve sonra regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın ilk önermesi için 4; ikinci önermesi için ise 3 regresyon modeli kurulmuştur. Bu çalışmanın verisi Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından her beş yılda bir ülke çapında gerçekleştirilen ve nüfus araştırmalarının sonuncusu olan ?Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2003? den elde edilmiştir. Bu çalışmadaki tüm analizler araştırmadan önceki son beş yıllık dönem için, 1999-2003 yapılmıştır. Hem tanımlayıcı istatistiklerin hem de regresyon analizlerinin sonuçlarına göre, araştırmadan önceki son beş yıl içinde, sağlık güvencesine sahip olup olmamanın Türkiye'de bebeklerin hayatta kalma olasılıkları üzerinde doğrudan belirgin bir etkisi bulunmamaktadır. Ek olarak, hem tanımlayıcı istatistiklerin hem de regresyon analizlerinin sonuçları gösteriyor ki Türkiye' de yoksul nüfusa sağlık güvencesi sağlamak bebek ölümlülüğünde görülen sosyo-ekonomik eşitsizliği azaltamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Unlike the general mortality level, Turkey has moderately high infant mortality rate. The mortality in the first year of life, therefore, is still one of the most significant problems in Turkey. Many earlier studies have explored the infant mortality decline in Turkey, but there has been little explicit focus on the role of health insurance. Therefore, this study questions two propositions that whether (1) existence of health insurance coverage can lead to large improvements in infant mortality level in Turkey, and (2) expansion of health insurance to the poor population in Turkey can narrow socio-economic differentials in infant mortality. With this motivation, as a preliminary step, the descriptive analyses were made. And then, multiple logistic regression analysis was applied. For the first proposition of the study, 4 multiple logistic regression models; and for the second proposition of the study 3 multiple logistic regression models were constructed. The data of this study have been taken from the ?Turkey Demographic and Health Survey 2003? carried out by Hacettepe University Institute of Population Studies every five years nationwide. The analyses in this study is limited to the last five years before the survey, i.e. 1999-2003. It is crucial that according to both the results of descriptive and multiple logistic regression analyses, health insurance coverage status does not show clear association with infant survival for the five years period preceding the survey in Turkey. Additionally, the results of the descriptive and regression analyses demonstrate that expansion of the health insurance coverage to the poor population in Turkey cannot narrow the socio-economic differentials in infant mortality.