Construction of mortality tables for life insurance sector from the 2003 Turkey demographic and health survey
2003 nüfus ve sağlık araştırması'ndan hayat sigortası sektörü için mortalite tablosu oluşturma
- Tez No: 208005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KOÇ, YRD. DOÇ. DR. ŞEREF HOŞGÖR, DR. AHMET SİNAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Demografi, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Demography, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez, 1998 ve 2003 TNSA veri setlerini kullanarak iki farklı yöntemleTürkiye'deki hayat sigortası sirketleri için mortalite ve komutasyon tablosu olusturmayıve bu tabloların Türkiye'de halen kullanılmakta olan sviçre (SM 1948-1953), Alman(ADST 1949-1951) ve Amerikan (CSO 1953-1958 ve 1980) mortalite tablolarıylakıyaslanmasını amaçlamaktadır. Bu yöntemlerden birincisi TNSA'da son bes yıl içinhesaplanmıs bebek ölüm hızından, Coale ve Demeny'nin model yasam tablolarından batımodeli baz alınarak, yetiskin ölümlülügü hesaplanarak olusturulmustur. kinci tablo iseZlotnik ve Hill (1981) tarafından tasarlanan sentetik yetimlik (orphanhood) yöntemikullanarak Türkiye için yetiskin ölümlülügü hesaplanarak olusturulmustur.Olusturulan mortalite tablolarına teknik faiz oranı eklemek suretiyle komutasyontabloları olusturulmustur. Bu tablolar hayat sigortalarında primlerin hesaplanmasına imkanveren tablolardır. Komutasyon tabloları sayesinde, hayat sigortalarında sigortalılarınödemek zorunda oldukları primlerin karsılastırması tüm hayat sigortası türlerine göreyapılmıstır.Çalısmanın sonunda, tüm hayat sigortası türleri için sigortalıların ödemesi gerekennet tek prim üzerinden karsılastırmalar yapılmıstır. Yapılan hesaplamalar sonucunda,sigortalıların ödemesi gereken net tek primler hayat sigortası türleri için farklılıkgöstermistir. Türkiye mortalite tabloları kullanıldıgında, ölme olasılıgına karsı yapılanhayat sigortaları ve karma hayat sigortaları daha karlı sonuçlar ortaya koymustur.Bu sonuçlar Türkiye'de yabancı kökenli mortalite tablolarının sigortalılar lehine birkazanç yaratmadıgını ortaya koymaktadır. Ayrıca bu yabancı tabloların 1950'li yıllarınölüm olasılıklarını yansıttıkları düsünüldügünde Türkiye'de Türk verisinden hazırlanmısgüncellenebilen ve güvenilir bir mortalite tablosunun kullanılması gerekliligi açıkça farkedilmektedir. Dolayısıyla, bu çalısmanın, Türkiye'de sigorta sektöründe mortalite tablosuhazırlanmasında tek yetkili kurum olan T.C. Hazine Müstesarlıgı için de bir örnek teskiledecegi düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at generating mortality and commutation tables for the lifeinsurance companies by using 1998 and 2003 TDHS data sets with two different methodsand comparing these tables with the Swiss (SM 1948 ? 1953), German (ADST 1949 ?1951) and American mortality tables (CSO 1953 ? 1958 and 1980) that are being used inTurkey currently. One of these methods has been formed by calculating the adult mortalitybasing the western model from the model life tables of Coale and Demeny from the infantmortality rate calculated for the last 5 years in TDHS. The second table, on the other hand,has been formed by calculating the adult mortality for Turkey by using the syntheticorphanhood method designed by Zlotnik and Hill (1981).By adding the technical interest rate to the mortality tables formed, thecommutation tables were prepared. These tables are the ones that enable the calculation ofthe premiums in insurance policies. Thanks to commutation tables, the comparison of thepremiums that the insured people must pay in life insurances could be made according totypes of life insurance.At the end of the study, comparisons were made upon exact and only premium thatmust be paid by the insured people for all kinds of life insurances. At the end of thecalculations made, the exact premiums differentiate for each type of life insurances. Whenthe mortality tables of Turkey were used the life insurance for the probability of death andthe endowment life insurances show profitable results.These results prove that the mortality tables of foreign origin aren?t in favour ofinsured people in Turkey. Moreover; considering these tables which show the deathpossibilities of 1950s, it can be clearly understood that a reliable mortality table, which isprepared by the Turkish data and can be modified, should be used. Hence, this study isthought to be and example for the Turkish Treasury, which is the only responsible entity inpreparing the mortality tables in insurance sector in Turkey.