15.yy. ile 20.yy. arasında Türk tezhip sanatında gül motifi
  1. Tez No: 208004
  2. Yazar: BETÜL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. FARUK TAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tezhip Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Tarih seyrince Türk Tezyinatı degisim ve gelisim göstermistir. Tezyini sanatlarımızdan ?altınla süslemek? anlamına gelen Tezhip Sanatımızda bu degisim içinde yeralır. Bezeme sanatında önemli bir yer tutan Tezhip'in ilk örneklerine Uygur Fresklerinde karsılasırız. Tarihsel gelisim içinde Tezhip Sanatına kendine has özellikleriyle dönemlere ayrılmıstır. slam Öncesi Dönemle baslayıp, 13.yy. ? 14.yy. Selçuklu Beylikler Dönemi, Osmanlı Erken Devri ve 15.yy, Sultan 2.Bayezid devri, 16.yy. Osmanlı tezhibinin yükselis dönemi, 17.yy. tezhip sanatının duraklama dönemi, 18.yy. batı etkisi, 19.yy. Osmanlı tezhip sanatı, 20.yy. ve Cumhuriyet dönemi seklinde ayrı ayrı özellikler göstermis ve baslı basına her dönem kendi ekolünü yaratmıstır. Tezhip Sanatında motif olgusu da önemli yer tutmustur. Kompozisyonun ortaya çıkısı için bir araya getiren motifler kendi içlerinde çesitlilik göstermislerdir. Bitkisel motifler ? Hayvansal motifler, bulutlar, münhaniler, geometrik geçmeler, zencerekler, barok, rokoko ve bunların yanında naturalist çiçek stilize çiçekler sekli de farklılıklar göstermisti. Çiçekler Türk Sanatında da vazgeçilmez simgelerden biri olmustur. Çiçekler Osmanlı kültüründe de önemli bir yer tutmustur. Çiçekler sadece sanatımızda degil edebiyatımıza, folklorumuzda da genis yer tutmustur. Bu çiçek kültürünün basında anlamının çok derin oldugu ?Gül? motifi bulunmaktadır. Gül slam dininde sevgiyi ve Hz. Muhammedi simgelemektedir. 16.yy. ortalarında yarı stilize edilmis olacak tezyini sanatlarda yaygın olarak kullanılmıstır. 17.yy'ın 2.yarısı ile Türk Tezhip Sanatında Batı etkisi kendini göstermeye baslar ve yüzyılın sonlarına dogru bu etki renklendirilmis çiçek resimleriyle görülür. 3. boyutun verildigi gölgeli renklendirilmis naturalist tarzda çiçekler ortaya çıkmıstır. 18.yy. çiçek resimlerinin en parlak devri olmustur. Naturalist tarzda boyamıs çiçekler buketler, vazolu vazosuz çiçek demetleri seklinde gelismistir. 19.yy. ise Türk Rokokosu altında gelisen ekol içerisinde degismis ve çok fazla kullanılmıstır. Çiçekler tarama ve noktalama teknikleriyle yapılmıstır. 20.yy'dan günümüze dogrudan her alanda kullanılan güller serbest tasarımla farklı görünümlere ulasıp, farklı mekanlarda kullanılmaktadır. Sadece tezhip içinde degil ciltte, ebruda, minyatürde, mezar taslarında, dekoratif alanlarda ve daha birçok alanlarda Gül motifini görebilmekteyiz. Sevginin sembolü olan Gül motifini her alanda görebilmemiz bizimde bu sevgiyi her daim yüregimizde hissetmemize yardımcı olacagını düsünüyorum. Anahtar Kelimeler : Tezhip, Ali Üsküdari, Gül, Hatai, Çiçekler
Özet (Çeviri)
Turkish illumination made great improvement and changing throughout the Turkish history. Tezyinat (ornamentation) is made by gold mixture. Ornamentation is important part of decoration and we see first sample of it on Uygur Turks frescos. Ornamentation arts seperate periods according to its progress, it begins pre-Islam, Seljuk period, the 15th. Century period, Sultan ?2nd Beyazıd period, the 16th century progressive period and the 17th century decreasing period, and 18th century, that include westen effects on ormanentations and lastly the 19.century and era of Republic. Every period has different characteristics and is style. Turkish illumination pattern is very important factor. In order to make a good composition of different patterns (motif), they are being combined. These patterns have different specialities and means. Namely, animals patterns, plants patterns, clouds patterns, nights, rococo, barok, and nutarilst flovers styles and so on. In Turkish art especially flower is an indispensable elements. Flowers also take important place in Ottoman art. Flowers love not only contain art but also contain our folklore, culture and literature and daily life. Rose is most valuable element in our flowers culture. In Islamic religon rose is the symbol of love and Prophet Muhammed. Especially in the 16th century rose figure was used in ornamentation widely. At the second half of the 17th century western effects began to seen in our ornamentation art and first colourful samples is seen in this period. The 18th century is the peak of ornamentation arts. In this period we see naturalist styled dyed flowers bouquets, with vase and without vases flower bunches. The 19th century ormanentation style improved under the effects of rokoko and this style was used so much. With the beginning of the 20 century rose patterns was used all side of decorative arts. Rose and flowers are used especially ornamentation, miniature, marbling water and so on.