Multivariate analysis on the determinants of living arrangement patterns of older people in turkey
Türkiye'deki yaşlıların yaşam biçimi örüntülerinin belirleyecileri üzerine çokdeğişkenli analiz
  1. Tez No: 208007
  2. Yazar: SEVGİ BANDIRMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ERGÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Toplumların yaslanması son yıllarda dünya çapında önemli bir kavram haline gelmistir. Dogumluluk ve ölümlülük düzeylerinde devam eden düsüsler nedeniyle yaslı nüfus sadece gelismis ülkelerde degil gelismekte olan ülkelerde de büyümektedir. Türkiye gelismekte olan bir ülkedir ve dogumluluk ve ölümlülük düzeylerinde meydana gelen hızlı düsüsler ile birlikte 2000 yılında yüzde 5.6 olan yaslı nüfus oranının 2025 yılında yüzde 9.0'a çıkması beklenmektedir. Yaslı nüfusun sayıca ve oranca artması sonucu yaslıların yasam biçimi örüntüleri diger ülkelerde oldugu gibi Türkiye'de de önemli bir konu haline gelmistir. Bu nedenle bu tez, Türkiye'deki yaslıların yasam biçimi örüntülerini belirleyen faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yaslıların yasam biçimi örüntüleri bu çalısmada; yaslıların çocukları ile birlikte yasamaları ve yaslıların yalnız yasamaları seklinde ele alınmaktadır. Bu çalısmanın verisi Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından her bes yılda bir ülke çapında gerçeklestirilen ve nüfus arastırmalarının sonuncusu olan ?Türkiye Nüfus ve Saglık Arastırması 2003? den elde edilmistir. Yapılan çalısmanın sonuçlarına göre, Türkiye'deki yaslıların hemen hemen yarısı çocukları ile birlikte yasarken, diger yarısının büyük bir kısmı da çocuklarının yakınında yasamaktadır. Bununla birlikte Türkiye'deki yaslıların sadece yüzde onu evde yalnız yasamaktadır. Kadınların evde yalnız veya çocuklarıyla birlikte yasamaları erkeklere oranla daha fazladır. Buna karsılık erkeklerin de esleri ile birlikte yasamaları ve hane reisi olma durumları kadınlara oranla daha fazladır. Bununla birlikte, cinsiyet, medeni durum, toplam çocuk sayısı, egitim ve gelir yaslıların yasam biçimi örüntülerini belirleyen temel faktörlerdendir. Kent-kır farklılıgının ve bölgesel farklılıkların da yaslıların yasam biçimi örüntüleri üzerinde dogrudan belirgin etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
Population ageing has been an important concept throughout the world in the last decades. Due to ongoing fertility and mortality levels decline, older populations are expanding not only in developed countries but in developing countries as well. Turkey is a developing country and with rapidly decreasing fertility and mortality levels, the proportion of older people is expected to rise from 5.6 percent in 2000 to 9.0 percent in 2025. As a result of growing numbers and proportions of older people, living arrangement patterns of older people has become an important issue in Turkey like in the other countries. Hence, this thesis aims to analyze the determinants of living arrangement patterns of older people in Turkey. Living arrangement pattern of older people are handled under two headings as co-residence of older people with their children and living alone. The data of this study have been taken from the ?Turkey Demographic and Health Survey 2003? carried out by Hacettepe University Institute of Population Studies every five years nationwide. According to the findings of this study, in Turkey, almost half of the elderly people co-reside with their children while most of the other half lives nearby their children. Moreover, only ten percent of older people living in Turkey live alone in the households they reside. Although, females are more likely to live alone and co-reside with their children compared to males, they are less likely to live with a spouse or to head a household. Moreover, sex, marital status, total number of children, educational and income are the main determinants of living arrangement patterns of older people. Urbanrural and regional differentiation also show clear association with living arrangement patterns of older people in Turkey.