Savaştan barışa geçişte medyanın rolü
The role of media during the period of war passing through the peace
  1. Tez No: 208008
  2. Yazar: OGÜN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Savas'tan Barıs'a Geçiste Medyanın Rolü; kamuoyu ve kamuoyu olusumundamedyanın önemine deginerek baslıyor. Tez, medyanın asıl islevinin savaslarıbitirmek olmadıgına, siyasi iradeyi etkileyebilecek kamuoyunun gücüne dikkatçekiyor. Kamuoyu olustururken, propaganda faktörünün önemine deginiliyor.Savas bölümünde, savaslarda basının tutumu, kamuoyu olusumu örnekleri ileveriliyor. Yakın dönem savaslarında Vietnam örnegi üzerinde duruluyor. Basınınbasarılı bir sınav verdigi Vietnam Savası, Körfez Savası ve diger yakın dönemsavasları ile karsılastırılıyor. Karsılastırmada, basının asıl islevini yerine getiripgetirmedigi tartısılıyor. Sansür ve basına getirilen kısıtlamalar sayesinde, savaslarınoldugundan nasıl farklı yansıtıldıgı anlatılıyor. Yazılı ve görsel basının kamuoyunuetkilemede oynadıgı rol somutlastırılıyor. Gazetecilerin savaslardaki tutumu,karsılastıkları zorluklar, objektif davranmada yasadıkları ikilemler örnekleri ileveriliyor. listirilmis olarak dilimize yerlesen Embedded gazeteciler de tartısmayaaçılıyor. Embeddedlerin kendilerini nasıl savundukları, kendi imkanları ile cephedegörev yapan gazeteciler ile aralarındaki farklar, savasları embedded olarak izleyenTürk gazetecilerin agzından yansıtılıyor. Daha sonra, bugüne kadar cephelerde görevyapan, alanda ya da haber merkezlerinde çalısan ve baskentlerin nabzını tutangazetecilerin deneyimlerine yer veriliyor. Bu bölümde gazeteciler kendi düsüncelerinibelirterek, medyanın savasta ve barısta nasıl bir rol üstlenmesini gerektigine dairgörüslerini paylasıyor. Ekler bölümünde tezin konusu hakkında köse yazarlarınıngörüslerine yer veriliyor. Savas'tan Barıs'a Geçiste Medyanın Rolü, medyanınkamuoyu etkileme gücüne atıfta bulunuyor. Medyanın görevinin sadece haber vermekoldugunu, savasları bitirecek asıl gücün kamuoyu oldugu isleniyor. Görüslerini yazangazeteciler de bu tezi destekleyen paralel açıklamalar yapıyor. Tez, savaslarımedyanın bitirdigi düsüncesinin dogru olmadıgını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The Role of Media during the period of War passing through the Peace starts withmentioning the importance of Media.Thesis attracts attention that the main function ofmedia is not to end the wars,but says that the power of public opinion is effective overthe goverments. While the public opinion formed, propaganda is also an importantfunction during the wars.In the section of Wars,you will see the the way of behaving of media and publicopinion stage. Near period wars, Vietnam War is inspected deeply. Media was sosuccesfull in Vietnam War. Because the reporters worked hardly and showed whathappened in war. So I compared Vietnam War with Gulf War and the other nearperiod wars. During the comparation, it is discussed if media did its real duty which isonly to show what happens.And also the censorship and restrictions during wars are discussed .How can writtenand visual media effect the opinion of public. You will see in these pages also.Thebehaviours of reporters in tha wars, difficulties on the field, the objectivity dilemma isshown with samples.You will witness the experiences of the the reporters working on the military fronts,working in news centers or reporters following the developments in the capitals Inthis part , reporters mentioned their own ideas and answered the the question: ?Whatis the role of media during war or peace, or the role of media during wars through thepeace.?This thesis attributes the influence power of media over the public opinion. It says theonly duty of the media is to give news. The real power to end the wars is publicopinion. ?Media can end a war legend? is not true. The reporters who explained theirideas on these pages share the same opinion.