Uluslararası markalaşma sürecinde halkla ilişkilerin yeri ve önemi
The place and importance of public relations in international branding process
- Tez No: 208009
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Marka kavramı, tüketicilerin hayat standartlarına yansımasını, günümüz pazarlamastratejileri gereğince giderek arttırmaktadır. Bu noktadan hareketle, pazarda konumunugüçlendirmek isteyen firmaların kendilerini konumlandırma konusunda, farklı ve yaratıcıstratejiler ortaya koyduğunu görmekteyiz. Özellikle kurum ve marka adına yapılan bufarklılaştırıcı stratejilerin hemen hepsi, tek bir şeye hizmet etmek için üretilmektedir: rakipleregöre farklı olabilmek. Marka denen kavramın, taşıdığı ruhun ve tüketiciler üzerindeoluşturduğu imajın güçlendirilmesine duyulan gereksinimin ve markaya dair sürdürülebilir birgüvenilirlik oluşturulması gerekliliğinin ortaya çıkmasıyla birlikte pazarlamacılar gözünüklasik iletişim biçimleri olan reklam, satış teşvik vb. dışında, halkla ilişkiler faaliyetlerineodaklamıştır. Halkla ilişkilerin genişleyen bu işlevi, ona farklı boyutlar kazandırarak, klasikanlamı dışında, pazarlama amacı olan ikinci bir yapı sunmuştur.Markasız dünya düşünülemediği gibi, pr faaliyetlerinden yoksun bir marka dadüşünülememektedir. Toplumsal sorumluluk bilincine yönelik olarak ortaya konan halklailişkiler çabalarının, marka üzerindeki en önemli etkisi kuşkusuz ki, marka imajınıgüçlendirmeye yöneliktir. Pr çalışmaları, kamu ve şirket arasındaki çıkar dengelerinikorumakla da, hem kamusal anlamda hem de ticari anlamda bir görev üstlenmektedir.Yönetim ve çalışanların gerçek gönüllülüğüne ihtiyaç duyan halkla ilişkiler amaçları,kurumsal anlamda bütünleşik iletişimin etkin toparlayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
Because of the new worlds? marketing stategies, the concept of brand meaningincreasingly effects the life standarts of global consumers. As a result, the companies whichwant to strength their position in the global markets, try to display differet and creativestrategies. These differentiative strategies which especially implemented on corporate identityand its brand or brands, whole together serves for one thing; to be different from the othercompetitors. The new thiking and benaviours of the consumers, obliged corporations andmarketing practationers to find out new strategies besides classical publicity elements such asadvertising, promoting..etc. Therefor different from the classical meaning of it, marketingpublic relations was born and became a new strong framework for marketin world.We can not think a world without not also brands but also public relations facilities.These p.r. implementations strongly affects and enpowers the brand image. Protecting bothsides? benefits ? public and corporate ? p.r. assumes not only a commercial task but also apublic task. The aims of public relations that needs the real volunteerism and hope of themanagement and employees, are the effective supplementars of corporate communication.