Optimal vergi teorisi ve vergi reformları deneyimleri çerçevesinde Türkiye'de sürdürülmekte olan vergi reformu çalışmalarının değerlendirilmesi
The analysis of Turkish tax reform on the basis of optimal taxation theory and past reform experiences
  1. Tez No: 208023
  2. Yazar: SİNAN BORLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Vergi Reformu bir vergi sisteminde yapılan köklü degisikliklerdir. Bir vergi reformu çalısması gerçeklestirilirken, öncelikli olarak ele alınması gereken konu, vergilemenin teorisidir. Sistem içinde yer alan vergilerin teorik etkileri göz önünde bulundurulmadan bir vergi reformunun gerçeklestirilmesi söz konusu degildir. Vergi teorisi kadar, geçmis vergi reformu deneyimlerinden elde edilen sonuçlar da vergi reformu çalısmaları açısından önemlidir. 1986 ABD Vergi Reformuna kadar, gelismekte olan ülkelerde çesitli vergi reformları gerçeklestirilmistir. Bu reformların pek çok ortak özellikleri mevcuttur. ABD'de gerçeklestirilen 1986 reformu, son dönem vergi reformlarında yönelimleri belirlemistir. Türkiye'de de 2005 yılı basından itibaren bir vergi reformu çalısması sürdürülmektedir. Türkiye'de sürdürülen“Vergi Reformu”çalısması, 2004 yılında IMF'ye verilen majör reformlar taahhütleri sonucunda hazırlanmaktadır. Ancak, bu reform çalısmasının sistemin ve ekonominin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olmadıgı görülmektedir. Bir“Vergi Reformu”na ihtiyaç duyan Türkiye'nin, su an sürdürülmekte olan çalısmaların sonucunda ihtiyaç duydugu açılımlara kısa dönemde erisemeyecegi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax Reform indicates the fundemental changes in a tax system. Optimal tax theory has a priority while a Tax Reform is in progress. Without considering the theorical efffects of the taxes in the tax system, a reform cannot be successful. Also past experiences of Tax Reforms are important for the on going reform projects. Until TRA86 (tax reform in USA), developing countries have completed many tax reforms. All these reforms have common characteristics. But TRA86 have determined the main tendencies of the tax reforms there after. There has been an ongoing tax reform project in Türkiye. This reform is taking place under the obligations of major reforms to be done by Turkish government to IMF. But this reform is not capable of resolving economy?s or system?s problems. It seems that, in the short run, Türkiye will not succeed the necessary achivements.