Türkiye'nin Avrupa Birliği ile katılım müzakereleri sürecinde natura 2000 korunan alanlar ekolojik ağı'nın değerlendirilmesi
Assessment of natura 2000 protected areas ecological network within the context of Turkey's accession stage
  1. Tez No: 208031
  2. Yazar: ERDAL ÖZÜDOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ERGİN DUYGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bilindigi üzere son 20?30 yılda Avrupa'da tarım, ormancılık, endüstri, enerji, ulasım, turizm gibi insan aktivitelerinin yogunlasması dogal habitatların parçalanmasına, devamında da yok olmasına neden olmustur. Çogu türün nesli tehlike altına girmistir. Bu tehlikelerin farkına varan Avrupa Birligi tarafından dogal miraslarını korumak için 1979 yılında Kuslar Direktifi ile baslayan ve 1992 yılında Habitatlar Direktifi ile devam eden bir dizi önlem alınmıstır. Avrupa Birligi'nin doga koruma konusunda yararlandıgı en önemli doga koruma enstrümanlarının Kuslar Direktifi (1979) ve Habitatlar Direktifi (1992) oldugu bildirilmektedir. Birlik baskaca önlemlere ilâve olarak her iki direktif uyarınca `Natura 2000 Korunan Alanlar Ekolojik Agı' olusturmak suretiyle biyolojik kaynaklarını gelecek nesillere aktarmak istemektedir. AB'ye katılım müzakereleri sürecinin baslamasıyla ülkemiz çevre mevzuatını Birlik mevzuatıyla uyumlastırmak zorundadır. Ülkemiz, Birlige üye diger ülkelerin yaptıgı gibi Kuslar Direktifi ve Habitatlar Direktifi dogrultusunda `Natura 2000 Korunan Alanlar Ekolojik Agı' olusturmak durumundadır. Avrupa Birligi ile Türkiye dogal çevre mevzuat ve politikalarını gözden geçirmek, Birlik mevzuatının ikincil kaynaklarından olan Habitatlar ve Kuslar Direktifi uygulamaları dogrultusunda `Natura 2000 Korunan Alanlar Ekolojik Agı' nın olusturulması sürecini, aynı süreci yasamıs diger üye ülkelerin tecrübeleriyle beraber incelemek ve bundan Türkiye için öngörülerde bulunmak, olası tehdit ve fırsatları belirlemek Tez'in konusu olarak belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
As well known, the increase and densification of human activities especially at the last 2, 3 decades in Europe resulted the diversification and subsequent vanishing of natural habitats, especially by activities related with agriculture, silviculture, industrialization, energy production and tourism. The EU, who realized the risks involved in these developments started to take a series of measures against the loss of natural heritage by announcing Birds Directive in 1979, which was followed by Habitats Directive announced in 1992. These Directives are known as the most efficient instruments utilized by EU in natural resource conservation. In addition to other measures, the EU has constituted 'Natura 2000 Protected Areas Ecologıcal Network' as per the both Directive, in order to be able to sustain the biological sources of the natural inheritance for the sake of next generations. As a candidate country in accession stage, Turkey is obliged to comply to the EU conventions related with the environmental protection. Thus Turkey has to constitute his own 'Natura 2000 Protected Areas Ecologıcal Network' as the all member states did so, which has to be complying with the requirements specified in Birds and Habitats Directives. The purposes of the present thesis can be summarized as reviewing the current regulations and policies related with natural environmental protection, assessment of the constitution of Turkey's own 'Natura 2000 Protected Areas Ecologıcal Network' within the framework of the two Directives and the member states the difficulties faced with, in order to reach to some conclusions and offering some proposals, which might be valuable in the assessment of probable risks that can be exposed to and opportunities presented in the future procedures imposed to Turkey.