Farklılık, toplumsal cinsiyet ve kente göç: İkinci kuşak göçmen Kürt kadınlarının kimlik ve cinsiyet deneyimleri.
Difference, gender and immigration: Second generation immigrant Kurdish womens gender and identity experiences.
  1. Tez No: 208046
  2. Yazar: GÜLTAÇ MENGÜNOĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NUR BETÜL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Metropoller, baskın etnik gruba mensup Türk kadını ile ötekileştirilen bir etnik grubun üyesi olan Kürt kadını arasında her gün sınırların yeniden çizildiği müzakere alanlarıdır. Bu müzakere alanlarında, ikinci kuşak göçmen Kürt kadınlarının kimlik ve cinsiyet deneyimleri bu tezin konusudur. Bu tezin amacı, ikinci kuşak göçmen Kürt kadın deneyiminin Türk kadın deneyiminden farkını ortaya koyarak ikinci kuşak göçmen Kürt Kadın kimliğini analiz etmektir. Tezin iddiası ise; Kürt kadınlarını ?öteki? olarak kuran bu süreç içerisinde, Kürt kadını, güçlenme ve iktidar stratejileri kullanarak kendine hareket alanı açmakta ve etnik kimliğine bağlı kalarak kendini aktif olarak yeniden tanımlamaktadır. Bu amaçla da Ankara'da apartmanlarda yaşayan ikinci kuşak göçmen otuz Kürt kadını ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Batıdaki Siyah kadın deneyiminin, Türkiye'de Kürt kadınlarının özgül ezilme deneyimini anlamada ve açıklamada önemli içgörüler barındırdığı düşünülmüştür. Dolayısıyla, Batıdaki Siyah kadın deneyimi ile Kürt kadın deneyimi arasında bir ilişki kurularak, ikinci kuşak göçmen Kürt kadınların deneyimleri analiz edilmiştir. Kadınlar, etnik grupların“hem görünen yüzü”hem kuşaktan kuşağa taşıyıcısı hem de sınır koruyucusudur. Aynı zamanda, kadınlar, her etnik grubun, kendi cemaati ile toplum arasında dengenin sağlanmasındaki mücadelenin ön saflarındadır. Ayrıca, kadınlar, toplumdan tam olarak kopmaksızın, toplumla cemaat arasında sürekli mücadele ederler. Bu bakış açısıyla, ikinci kuşak göçmen Kürt kadınların kendilerini nasıl tanımladıkları ve müzakere alanlarında kullandıkları güçlenme stratejileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metropolis is an endless negotiation area between dominant Turkish women and Kurdish women who is member of ?other? ethnic group. In this negotiatin area, second generation immigrant Kurdish women?s gender and identity experiences is the subject of this study. The purpose of this study is to examine second generation immigrant Kurdish identity through to put forward the difference between second generation immigrant Kürdish women?s experiences and Turkish women?s experiences. It is expected that Kurdish women redefine themselves actively with their ethnic identity and power strategies as an ?other?. For this aim, semi structured in-depth interviews have been carried out with thirty second generation immigrant Kurdish women who live in appartments in Ankara. Black women?s experince in the west has important insight in understanding and explaining the specific form of oppression and subordination of Kurdish women in Turkey. Thus, a relationship will be constructed between Black women?s experience in the West and that of Kurdish women and Kurdish women?s experince will be analysed. Women are an identity maker, they keep collective identity alive and a socilizer, they transmit these values to next generations and women are the symbol of ethnic groups. At the same time they are frontier to establish balance between their own community and society in every ethnic group. On the other hand, women strugles between community and society continiuously in the society. From this point of view, how second immigrant Kurdish women redifine themselves and their power strategies in negotiation areas have been analysed in this study.