İlköğretim Türkçe Dersi Programlarına (1981/2005) Eğitimsel Dilbilim Açısından Eleştirel Bir Bakış
A Critical View to Primary School Turkish Lesson Curriculum (1981/2005)on the Perspective of Educational Linguistic
  1. Tez No: 208047
  2. Yazar: ÖZLEM DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalısmada egitimsel dilbilimin kavram ve ilkeleri dogrultusunda MEB'in hazırladıgı Türkçe Dersi Programları ve bu programlar dogrultusunda hazırlanan ders kitapları incelenmistir. Öncelikle ögrenme kavramı üzerinde durulmus, ögrenme bütün yönleriyle betimlendikten sonra modern ögrenme kuramları betimlenmistir. Daha sonra MEB'in Türkçe Dersi Programlarının gelisimi tarihsel olarak verilmis, bu programlar dogrultusunda hazırlanan ders kitapları okuma ögrenme alanı açısından incelenmistir. Bunun sonucunda MEB'in 2005 yılında hazırladıgı Türkçe Dersi Programa göre hazırlanmıs ders kitabının, Yapılandırmacı Yaklasıma uygun olup olmadıgı tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, I examined the Programmes for Turkish lessons prepared by Ministry of National Education. In accordance with the concepts and princeples of educational lingusitics and some text books paralled with these programmes. I first touched on learning, describing the concept of learning in all respects first and then modern theories on learning. In the following section the thesis presents the historical development of the programmes of Turkish lessons by Ministry of Natonal Education and surveys in all respects the text boks prepared in accordance with the programme for Turkish lessons by Ministry of Natonal Education in 2005.