Hititler döneminde beslenme ve yeme-içme alışkanlıkları
Nutrition and eating and drinking habits in the hittite period
  1. Tez No: 208055
  2. Yazar: TOLUNAY SANDIKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEDAT ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Beslenme ihtiyacının karsılanması sorunu; toplumların yasantılarını oldugu kadar, ekonomik hayatlarını ve diger toplumlarla iliskilerini de sekillendirmistir. Hititlerin gündelik yasamlarına dair önemli bir kesit üzerinde arastırma yapılan bu tezde; gündelik hayatta ne yiyip içtikleri, besin maddelerinin neler oldugu, nerelerde pisirildigi ve hazırlandıgı, yiyecek-içecek isimlerinin Hititçe karsılıklarının neler oldugu gibi çesitli sorular üzerinde durulmustur. Konunun kapsadıgı alanların çesitliligi, elde olan bilgilerin azlıgı, yemeiçme kültürünün tarihsel bir süreç içerisinde yer alması gibi nedenler dolayısıyla kesin bir dönemsel ayrıma gidilmemistir. Hititler dönemindeki yiyecek-içecek malzemelerinin tespit edilebilmesi ve yeme-içme alıskanlıklarının degerlendirilebilmesi için konu genis zamanlı bir ölçekte ele alınmıstır. Bu yönüyle konunun, Anadolu'da o dönemde bolca yetisen tarım ürünlerinin belirlenmesine ve bu ürünlerin hangi sekillerde degerlendirildigine de katkısı olacagı düsünülmüstür. Veri toplama teknigi olarak öncelikle yazılı kaynaklar incelenmis, kataloglar, süreli yayınlar ve makaleler üzerinde durulmustur. Bu arastırma neticesinde elde edilen veriler ısıgında; Hititlerin, beslenme ihtiyaçlarını karsılamak için, dogadan tarım, avcılık, hayvancılık, toplayıcılık gibi çesitli sekillerde elde ettikleri besini alıp asırı gösterise kaçmayan bir sekilde karınlarını doyurdukları tespit edilmistir. Ayrıca Hititlerin Anadolu'da bol miktarda yetisen meyvelerden ve tahıllardan da faydalanıp sarap ve birayı bolca ürettikleri, gerek sunum malzemesi olarak, gerekse günlük hayatlarında sıklıkla tükettikleri de anlasılmıstır. Sonuç olarak; Hitit mutfagında, pisirilmesi basit temellere dayanan ama lezzetli et yemeklerinin ve çesitli çorbaların bulundugu, ayrıca ekmek ve hamur islerinin gündelik hayatın temel besini olarak çok çesitli malzemelerle ve degisik sekillerde hazırlandıkları ve Hititlerin içerik, sekil ve sunum açısından mutfak kültürlerini eldeki olanaklar çerçevesinde zenginlestirmeyi basardıkları tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The problem of meeting nutritional needs has shaped lives of societies throughout history as much as their economic lives and relations with other societies. In this thesis, which analyses an important part of the Hittites? daily life, several questions such as what the Hittites eat and drink in their daily life, what their basic foods are, where they are cooked and prepared, what names are given to foods and drinks in the Hittite language have been dwelt upon. A definite periodic differentiation has not been made due to several reasons such as diversity of the subject covered, scarcity of information available, taking place of eating and drinking culture in a historical process. Because of the similar reasons, the subject is dealt with on an expanded time-scale in order to determine food and drink items and to evaluate eating and drinking habits of the people of the Hittite period. It is thought that the subject, in this way, will contribute to determination of agricultural products grown abundantly in the Anatolia in that period and how these products were processed. As a data collection method, before all else, written sources such as catalogues, periodicals and articles were analysed. In the light of data acquired after this study, it is determined that the Hittites obtained foods from nature by various ways such as hunting, gathering, farming and animal husbandry, and then ate their fill in an unostentatious way. Moreover, it is understood that the Hittites produced abundantly wine and beer from fruits and crops grown extensively in the Anatolia and they frequently consumed these drinks as part of their daily diet as well as items for giving presents. In consequence, it is ascertained that in the Hittite cuisine there were meat dishes that had been cooked in a simple but delicious way and various soups; in addition, bread and pastry were prepared with a wide variety of substances in different ways as a basic diet of their daily life, and the Hittites had accomplished to enrich their cuisine in terms of content, forms and presentation within the bounds of possibilities at hand.