Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmalara göre Hititler'de kölelik kültürü, hukuku ve müessesesi
According to scientific studies in Turkey; culture, law and institution of slavery in Hittites
- Tez No: 368399
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHALİK BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hititler döneminde köleler için işletilen hukuk sistemi ve kölelere yapılan muamelenin tespiti için hazırlanan bu çalışmada, Hitit toplumsal hiyerarşisinde en alt sınıfı oluşturan insan grubu olan kölelerin toplum içerisindeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamız“Giriş”ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü üç kısımdan oluşmuş olup burada Hititlerin tarihsel coğrafyası, Hitit toplumunun etnik kimliği ve siyasi tarihi işlenmiştir. Muhtelif din ve toplumlarda köle kavramının ele alındığı birinci bölümde köleliğin kaynaklarına da genel hatlarıyla değinilmiştir. Hititlerde köle kültürünün anlatıldığı ikinci bölüm ve Hitit kanunlarından yola çıkarak sosyal hayat içinde kölelerin yerinin değerlendirildiği üçüncü bölümden oluşan çalışma, kanunlarda kölelere verilen haklar ile onlara verilen cezalara da değinilerek sonlandırılmıştır. Asıl konunun ele alındığı ikinci ve üçüncü bölümün ana başlıkları; Hitit kültürünün özellikleri, Hititlerde sosyal yapı, Hititlerde kurumsal olarak kölelik ve Hitit kanunlarıdır. Söz konusu kanunlar ve kültür unsurlarından yola çıkarak varılan netice ise, çalışmanın sonunda yer alan sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which has been done in order to identify the jurisprudence and treatment for the slaves during the Hittite period, it is aimed to reveal the place of the slaves in the society. The study consists of an introduction and three other parts. In the introduction part; the historic geography of the Hittite, their ethnic identity and political history have been mentioned. In the first part, the slavery concepts in various religions and societies have been dealt. At the same time the reasons why slavery emerged has been broadly explained in this part. In the second part; slavery culture has been depicted. In the third part; by evolving out of Hittite laws, the place of the slaves in the social life has been discussed. In the conclusion part; the rights of the slaves given by law and the punishments given them based on the laws have been mentioned. The main points mentioned in the first and second part are the properties of Hittite culture, the social structure in the Hittite, the slavery as an institution, and Hittite laws. The conclusion which has been drawn grounded on the mentioned laws and cultural components have been assessed in the conclusion part.