Türkçe ve Yunancada Uç Noktalı Yapının Dönüşümleri ve Karşılaştırılması.
Telicity in Turkish and Greek: A Comperative Study.
- Tez No: 208056
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalısmanın öncelikli amacı Yunancada fiziksel eylemlerin uç noktalı özelliklerini betimlemek ve Türkçe ile karsılastırmaktır. Bu çerçevede, Krifka ? Dowty'nin birlesimsel yaklasımları benimsenmistir. Bir parçalı yüklemin anlamının bir parçası, olay ile iliskili olan örtük yapı ile artımlı konu üyeyle iliskili olan örtük yapı arasındaki bir esbiçimlilik yoluyla modellenmektedir. Buna göre nicelenmis AÖ'ler nicelenmis (uç noktalı) tümcelere yol açarken, bütüncül AÖ'ler bütüncül (uç noktasız) tümceler vermektedir. Bu çerçevede tezin bölümleri sırasıyla söyle sunulmustur : Birinci bölümde sıkı bir iliski içinde olduklarından ve çogu zaman karıstırıldıklarından dilbilgisel zaman, sözcüksel görünüs ve tümcesel görünüs tanımları ayrıntılı biçimde yapılmakta; daha sonra aralarındaki farklı özelliklere deginilmektedir. Bu bölümde ayrıca bu ulamların Yunanca görünümleri ele alınmaktadır. Son olarak bu çalısmanın konusuyla dogrudan iliskili olan uç noktalılık üzerine yapılmıs sözdizimsel ve anlambilimsel yaklasımlar sunulmustur. kinci bölümde Yunanca üzerine yapılan gözlemler içermektedir. Öncelikle Yunancadaki fiziksel eylemlerin uç noktalı olma / olmama özelligine göre listelenmistir. Daha sonra uç noktalılık ile tümcesel görünüs arasında görülen etkilesimler ele alınmıstır. Üçüncü bölümde Yunanca ve Türkçede uç noktalı yapının dönüsümleri karsılastırmalı biçimde incelenmistir. Sonuç bölümünde ise çalısmanın vargıları toplu bir biçimde sunulmaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the influence of noun phrase semantics on the telicity of verbal predicates that denote physical performance in Greek and to compare these properties with those in Turkish. In this dissertation it has been argued in favor of Krifka-Dowty?s semantic account, because it captures in a direct way the role of nominal arguments in calculating the telicity of complex verbal predicates and sentences by modelling in an explicit way the semantic parallels between the verbal and nominal predicates and by defining structure-preserving mappings between them. Their proposal can be summarized as follows : a part of the meaning of certain episodic predicates is modelled by means of a homomorphism between the lattice structure associated with the inceremental theme argument and the lattice structure associated with the event argument. Since a quantized nominal argument denotes a clearly delimited entity, the event denoted by the verbal predicate is quanitized (telic). On the other hand cumulative object yields cumulative predicate. The contents of the chapters are presented in the following order : In the first chapter tense, sentencial aspect and lexical aspect in Greek is discussed. In addition syntactic and semantic accounts on telicity are presented in details. Second chapter is about telicity in Greek. Third chapter contains the comparison between Greek and Turkish . The last chapter overviews the findings and results of this dissertation.