Minber gazetesi, basındaki yeri ve önemi
Place and importance of minber newspaper in press
- Tez No: 208072
- Danışmanlar: PROF.DR. İZZET ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1450
Özet
İmzalanan Mondros Mütarekesinin ardından İtilaf Devletleri mütareke şartlarını gerekçe göstererek ülkeyi işgal etmek için gelmeye başlamışlardır. Bu karışık ve gergin dönemde basın hayatına giren Minber gazetesi o dönemdeki siyasi gelişmelere ışık tutmuştur. Siyasi gelişmelerin yanısıra toplumun içinde bulunduğu durumu ekonomik ve sosyal olarak da ele alan makaleler bulunmaktadır. Ali Fethi Okyar'ın çıkarttığı bu gazeteyi maddi olarak da destekleyen Mustafa Kemal, ülkeyi içinde bulunduğu durumdan kurtarmak için bir takım girişimlerde bulunmuş ancak İstanbul'da bu işin başarılamayacağını anlayarak 19 Mayıs 1919'da Anadolu'da bağımsızlık ateşini yakmıştır. 1 Kasım 1918 tarihden itibaren her gün yayımlanan (sadece 10 Kasım 1918 günü yayımlanmamıştır.) Minber gazetesi son yayımını 22 Aralık 1918 günü yapmış ve geçici bir süre ara verildiğini de bu son sayısında belirtmiştir. Gazete, kendini siyasi, ilmi, edebi, iktisadi günlük gazete olarak tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Entente Powers began to occupy the contry under the pretex of condilions of the Mondros Armistice. Minber Newspaper entering the world of press under disorder ande tension circumstances enlightened the political developments of the period. There are also articles in the newspaper concering the esonomic and social circumstances of the time. Mustafa Keml, who also financially encouraged the publishment of country but seeing that tihs can?t be achieved in İstanbul, he initiated independence movements in Anatolia in 19th May 1919. Minber Newspaper published regularly since 1th November 1918 (It wasn?t published only in 10th November 1918) was finally published in 22th December 1918 and it was mentioned that thre was a temporary break in publishment in its last number. The newspaper is described as a political, scientific, literary and economic daily newspaper.