Qin devrimleri:Qin Shi Huang dönemi Çin'de yapılan devrimler
Qin revolutions: Revolutions taken place in the era of Qin Shi huang
  1. Tez No: 208080
  2. Yazar: GİRAY FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Zhou Hanedanlığının zayıflamasından sonra Çin, İlkbahar-Sonbahar ve Savaşan Beylikler dönemi olarak adlandırılan ve yüzyıllar sürecek bir parçalanma dönemine girmiştir. Savaşan Beylikler döneminin sonuna yüzlerce küçük beylikten ancak 7 tanesi ulaşabilmiştir. Qin beyliği, Qin Shi Huang'ın yönetiminde 6 beyliği ortadan kaldırarak Çin'de siyasi birliği sağlamıştır. Siyasi birliğin sağlanmasından sonra Qin Shi Huang, ülke'de büyük bir standartlaştırma hareketine girmiş ve yasalar, cezalar başta olmak üzere topyekûn bir devrime başlamıştır.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Zhou Dynasty China was in the era of disintegration which will last for several centuries called Spring ?Autumn and Warring States. At the end of the Warring states period only 7 states could survive among hundred little states. Qin State, under the control of Qin Shi Huang eliminated other 6 states and provides the political unity in China. After the providing of political unity Qin Shi Huang, started a great standartization movement which includes laws and punishment.