Avrupa Birliği'nde çalışma yaşamında kadın erkek eşitliği: Türkiye açısından bir inceleme
Women and men equality in labour market in the European Union: analysis of Turkey
- Tez No: 208079
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği müktesebatında ve Türkiye'de çalışma yaşamında kadın erkek eşitliğini düzenleyen mevzuatı ve bu mevzuatın oluşmasına kaynaklık teşkil eden eşitlik politikalarını tartışmaktır. Bu çerçevede, birinci bölümde, sosyal politika düzenlemeleri altında yer alan eşitlik politikalarına bakılmıştır. Eşitlik politikaları ile ilgili tartışmalar feminist hareketin eleştirileri çerçevesinde ele alınmış ve bu bağlamda Avrupa Birliği'nin eşitlik politikalarının temelinde yer alan fırsat eşitliği yaklaşımına eleştirel bir bakış geliştirilmiştir. Bu bölümün temel savunusu fırsat eşitliği politikalarının kadının toplumsal yaşamda tarihsel süreklilik içindeki dezavantajlı konumunu göz ardı etmesi ve dolayısıyla da fiili eşitlik sağlama konusunda yetersiz olduğudur. Fırsat eşitliği politikalarının temelinde yer alan liberal eşitlik anlayışı piyasa verimliliği üzerine kurulduğu için yalnızca çalışma yaşamında eşitlik düzenlemeleri ile sınırlarını çizmiş ve kadın ve erkek eşitliğini kadınlar çalışma yaşamında yer aldığı sürece ele almıştır. Kamusal ve özel alan ayrımının kaynağını oluşturan liberal siyasal düşünce Avrupa Birliği müktesebatında eşitlik politikalarını daha da daraltmış ve kendisini çalışma yaşamıyla sınırlandırmıştır. Burada sözü edilen müktesebat birlik düzeyinde bağlayıcı ve uygulanması zorunlu olan birincil ve ikincil hukuk düzenlemeleridir ki bu düzenlemelerde kadın çalışma yaşamında olduğu sürece ayrımcılık yapmama ve eşitlik sağlama hukukuna tabidir. Bu bölümde ayrıca Avrupa Kadın Lobisi'nin eşitlik yol haritası birlik politikalarına eleştirel bir bakış ile hazırlandığı ve politika önerilerini kapsadığı için verilmiştir. İkinci bölümde ise; Birlik düzeyinde sosyal politikaların tarihsel gelişimine ve cinsiyet eşitliği üzerine topluluk programlarına bakılmıştır. Üçüncü bölümde ise; Avrupa Birliği'nde çalışma yaşamında kadın erkek eşitliği tezin konusu kapsamında seçilen yönergeler ile beraber ele alınmış ve yasal düzenleme ile beraber mevcut durum da karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin değerlendirilmesi Türkiye için hazırlanan ilerleme raporları üzerinden incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca Türkiye'de kadın istihdamını istihdamı arttırıcı politika önerileri incelenmiş ve Türkiye'deki kadın hareketinin kadın istihdamı ile ilgili talepleri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This paper seeks to answer EU and Turkey?s gender equality legislation and equality policies as a source of this legislation within the sphere of working life. Within this framework, the first chapter will cover ?equality policies? in the sphere of social policy arrangements. Equality policies are handled within the discourse of the feminist movement?s critique and EU?s equal opportunity, which is an integral part of equality policies, is being criticized. These policies avoid the continuous disadvantageous status of women in social participation throughout history thus they are not enough in achieving real equality. Equal opportunity policies are derived from liberal equality approach that considers gender equality only within the working life. Liberal political approach, forming the public/private divide, has narrowed down the equality policies within the EU acqui communutaire thus limited it to the working life. Acqui covers obligatory nature of the primary and secondary law and women are subject to nondiscrimination and provision of equality only in the working life through this legislation. European Women Lobby?s equality road map is also included within this chapter because it is prepared with a critical approach towards Union?s policies. The second chapter will focus on evolution of social policies within a historical framework and Union programs on gender parity. The third chapter is about gender parity in the working life of EU, has been viewed with directives as well as the legislation and current situation. Turkish legislation, its reforms, current situation and further reform areas have been covered within a comparative framework with the EU acqui communutaire. The last chapter evaluates Turkey?s EU integration in terms of gender parity along with the Union?s integration strategy and Turkey?s progress reports have been viewed in this context. This chapter also analyses the general outlook of women employment and policy suggestions towards increasing women employment in Turkey. Moreover, it includes the demands of women?s movement towards employment.