Türkiye'de ortak malların kullanımı
Usage of common goods in Turkey
- Tez No: 208087
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇELİK ARUOBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çayırlar, meralar ve balıkçılık alanları en iyi bilinen ortak mallardır. Eger birinin bir malı tüketmesi digerinin tüketiminde rekabete neden oluyorsa, ancak her ikisinin de o malda yasal serbestligi varsa; onlar, baska biri malı ele geçirmeden önce bu maldan mümkün oldugunca fayda saglama fikrindedirler. Böyle durumlarda insanlar malı toplum için en iyi olana göre fazla tüketebilirler. Ortak malların asırı kullanılmasına ve yıkımına olanak veren temel üç özelligi; dısarıda bırakılamama, çok zayıf mülkiyet hakları ve rekabettir. Bu faktörler, ortak malların trajedisine neden olur. Bu çalısmada, Türkiye'deki ortak malların yönetim sistemleri tartısılırken, otlakların zirai ve hukuki yapıları da ayrıca incelenmistir. Bu amaçla, Ankara'daki dört köyün meralarının kullanımı ve mevcut özellikleri örnek olarak seçilmistir. Örnek sayısı fazla olmasa da, Türkiye'deki tüm meralardaki sorunların T.C. Tarım ve Köyisleri Bakanlıgı'ndan alınan verilerle karsılastırıldıgında, genel olarak benzer oldugunu söyleyebiliriz. Bu ortak meraların bedelsiz olmaları, onların asırı kullanıma maruz bırakmaktadır. Bu alanlar, ayrıca farklı amaçlar için; örnegin tarla ve bina arsası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bazı bitisik köylerde, meranın bulundugu köydeki çiftçiler ile yeterli merası olmayan çiftçiler arasında anlasmazlıklar yasanmakta. Bu sorunlar yalnızca, hukuk ve tarım kurallarına dayanan iyi-tanımlanmıs mülkiyet haklarının uygulanması yolu ile çözülebilir. Herkes, ortak malların bölgesel özelliklerine göre yerel olarak tasarlanmıs kurallara uymalıdır; aksi takdirde, dısarıda bırakma veya cezalar kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Pastures, meadows and fishing grounds are the best known common goods. If one?s consumption of an asset rivals and other?s consumption but they both have legal access to the asset, they both have an incentive to capture as many of the benefits that the asset provides as soon as possible before the other person captures them. In such cases people may overuse the asset relative to what is best for society. Common goods have three major characteristics, which enable to overexploitation and degradation of themselves, non-exclusion, very leak property rights and rivalry. These factors cause the tragedy of the common goods. In this study, while discussing Turkey?s common goods management system, the pastures agricultural and legal structures were also investigated. For this purpose, usage and present characteristics of common meadows of four villages in Ankara were selected as samples. Although the sample numbers were not sufficient, present problems of the whole common meadows of Turkey are generally similar when we compared to data supported from Republic of Turkey Ministry of Agriculture and Rural Affairs. These common meadows are exposed to overuse as a result of their free of charge characteristic. Furthermore, these areas were used for different purposes, e.g. as field and building land. Also, in some adjacent villages occurred a disagreement among the farmers of where the meadow existed and the farmers of where the sufficient meadow not existed. These problems could only be solved through the applying of well-defined property rights which base on both legal and agricultural rules. Everybody must obey the rules, designing locally instead of regional characteristics of common goods, otherwise exclusion or penalties may use take place