Anadolu'da Hitit sosyal yaşamında kadının yeri ve önemi
The place and significance of women in Hittitte social life in Anatolia
- Tez No: 208086
- Danışmanlar: PROF.DR. AYGÜL SÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Anadolu'da Hitit Sosyal Yasamında Kadının Yeri ve Önemi? konulu yüksek lisans tez çalısmamızda arkeolojik ve filolojik verilerden faydalanarak Hitit dünyasındaki kadının önemine yer vermeye çalıstık. Çalısmamızın Giris kısmında arastırmamızın konusu, amacı ve arastırmamızda takip ettigimiz metod hakkında bilgi verdik. 9 bölümden olusan tezimizin 1. bölümünde kısaca Hititler'in tarihinden bahsedilerek Hitit kültürünün Batı dünyasına olan etkileri üzerinde durulmustur. 2. bölümde ise Anadolu'da Paleolitik Çag'dan itibaren ele alınan kadının bu tarihi süreç içersinde ki yeri, üretime olan katkısı ve ritüel dünyada ki kadın olgusunu vurgulamaya çalısarak zaman zaman da günümüz Anadolu kadını ile iliskilendirdim. Daha sonra Hitit dönemi arastırmalarımıza iliskin olarak Hitit Devletinin Kraliçeleri, Hitit Ritüel Dünyasında Kadın, Hitit Hukukunda Kadın, Hitit Mitolojisinde Kadın, Hitit Ekonomi (Üretim) Dünyasında Kadın, Hitit Sanatında Kadın Tasvirlerinden Örnekler, Hitit Dünyasının Kadına Bakısı baslıklar altında incelenmistir. Tezimizin ana teması olan ?Hitit Hukukunda Kadın? konusunu islerken M.Ö. 2. binyılın ilk yarısında kadınların hanedan içindeki nüfuzu ve politik olaylara etkinlikleri ve Anadolu'da ki anaerkil ve ataerkil yapı üzerinde durulmustur. Hitit yasamının en küçük birimi olan ailenin reisinin erkek olmasına ragmen, ailenin mutlak hakimi olmadıgı, kadının hakları ve servetinin belli bir ölçüde kanunlarla korundugu, evlilik, bosanma durumlarında kadın-erkek esitliginin gözetildigi anlasılmıstır. Bu arastırma çerçevesinde birçok alanda erkekle kadın arasındaki esit bir düsünce seklinin var oldugu ve Hitit erkeginin bazı durumlarda kadına deger verdigi gibi saygı gösterdigi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In our graduate study on the subject of ?The Place and Significance of Women in Hittite Social Life in Anatolia?, we tried to emphasize the women?s part in the world of Hittites on the basis of archeological and philological data.In the intoduction part, we tried to give information about the subject , aim and the method of our research. In our study which is composed of 9 chapters, the introduction chapter, gives information on the subject and purpose of our study and specified the method we had followed in preparing our study. In the first Chapter of our study, we briefly dealt with the history of Hittites and focused on the effects of Hittite culture on western world. In the Chapter 2, we emphasized the place, contribution in production, and the fact of woman in ritual world within the period starting from the Paleolithic age in Anatolia and we tried to associate it with modern times. After, related to our researchs on The Hittite Age ,we studied the Queens of Hittite State , under the title of Women at Hittite Age together with the subheadings of Women at Ritual World of Hittites, Women in Hittite Law,Women in Hittite Mythology , Women in Hittite Economy (Production), Examples from the Women in Hittite Art, and the View of Hittite World towards Women. In dealing with the main subject of our study ?Women in Hittite Law?, we focused on the influence of women on the ruling house and their affects on politics and the matriarchal and patriarchal structure in Anatolia in the first half of two thousand BC. We have concluded that although the head of a family as the smallest unit of Hittite life was the father, he was not the absolute ruler of the family, the rights and assets of women were protected by the law to some extent, and the gender equality between men and women was observed in marriage ? divorce cases. We have observed as a result of this study that there had been an equal way of thinking between men and women in many fields and Hittite men had esteemed women in some cases and respected them.