Göstergebilimsel yöntemle Strindberg'in matmazel julie oyununun metin incelemesi ve sahne yorumu
The text examination and the stage interpretation of Strindberg's miss Julie with the method of semiotics
  1. Tez No: 208088
  2. Yazar: NESLİHAN ÇÖĞÜRCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KADİR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Yönetmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bu çalısma göstergebilimsel yöntem ısıgında; Strindberg'in Matmazel Julie oyununun çözümlemesi ve sahne yorumunun yapılmasını içermektedir. Bu çalısma süresince ilk olarak göstergebilim üzerine detaylı bir çalısma yapılarak, göstergebilimin gelisimi ve göstergebilimin çalısmada kullanılacak kavramları arastırılıp, bir araya getirilmistir. Daha sona da bu kavramlardan hareketle metin çözümlemesi yapılmıstır. Göstergebilim, yazınsal metni kendi içerisinde parçalardan olusan bir dizge olarak kabul eder. Dizge içinde yatay ve düsey düzlemde yer alan parçaların aralarındaki iliski sistemini çözerek, metnin anlamını bulmaya çalısır. Bu çalısma sırasında aynı islevi gören parçaları gruplandırır ve arka arkaya sıralanan parçalar arasındaki iliskileri anlamlandırır. Matmazel Julie oyununu göstergebilimsel yöntemle çözmek adına ilk önce metni kendi içinde anlamlı parçalara ayırdık. Bu parçalamayı yaparken degisen duygu durumları ve anlam degisimlerini dikkate aldık. 2 Herbir parçayı kendi içinde daha alt parçalara yönelimin degismesini gözönünde tutarak ayırdık. Bu islemden sonra, parçaları olusturan göstergelerin anlamlarını çözümledik. Her bir parçadan hareketle çıkan önermeleri sınıflandırarak, ve ortaya çıkan ana önermeleri bir araya getirerek metnin derin anlamını olusturduk. Bu çözümleme asaması, rejisörün çalısmasının ilk asamasıdır. Bu yöntem, anlam üretmek yanında; sahne yönelimlerini belirleyerek, sahne üstü çalısmaya da hizmet etmektedir. Ancak bir rejisörün asıl isi bu noktadan sonra baslamaktadır. Bu çözümleme ve anlam yaratma islemi, rejisörün sahne çalısmalarına geçmeden önceki ön çalısması niteligindedir.
Özet (Çeviri)
This study consists of analysing Miss Julie by Strindberg and interpreting the scene in the light of semioticts. During this period, firstly a comprehensive search was done on semiotics, and the development of semiotics and consept which will be used in study were researched and combined. Then, text was analyzed according to this conception. According to semiotics, literary text is a system consisting of parts inside. It tries to find the meaning of text by solving the system of relations between parts of vertical and horizontal plane. During the study, semiotics groups parts having the same function and gives meaning to relations among the parts lined back to back. To analyse Miss Julie by using the method of semiotics, firstly I cut the text into parts. In doing this, I considered varying feeling statements and changes of meaning. I seperated every part to the lower parts by considering the tendency changes. Then I analyzed meanings of signs 2 that create parts. I formed deep meaning of the text, as I classified suggestions from every part and combined basic suggestions. This solution phase is the first step of a director. This method helps working on scene by shaping scene tendencies, besides producing meaning. But, the main job of a director starts after this point. The operation of analyse and creation of meaning is the preparation of the director before scene study.