Şehabeddin karafi'nin Kur'an anlayışı ve yorum yöntemi
Qarafi's understanding and interpretation method of the holy Qur'an
- Tez No: 208106
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Hukuk, Linguistics, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hazırladığımız tezin konusu, hicri 7. asrın tanınmış mâlikî usülcüsü Şehabeddin Ebu'l-Abbas Ahmed b. İdris b. Abdirrahman es-Sanheci el-Karâfî'nin Kur'an'ı nasıl anladığı ve bu anlayışının onun yorumuna nasıl yansıdığıdır. İslâmî disiplinlerin dayanağının Kur'an olması bu disiplinlerin Kur'an'la sıkı bir ilişki içerisinde olduğunu da ortaya koymaktadır. Dolayısı ile, Tefsir disiplininden başka bilim dalında ün yapmış alimler de, bir noktada tefsir alanı ile ilgilenmişler ve kendi alanlarında tefsirden belli ölçülerde yararlanmışlardır. Bu demektir ki, bir fakih, yada bir kelam aliminin aynı zamanda bir müfessirlik yönünün de bulunması gerekmektedir. Biz de bu noktadan yola çıkarak, bir fakihin Kur'an anlayışını, ayetleri yorumlama biçimini ve genellikle Kur'an'a bakış açısını inceleyecek bir tez konusunu çalışmaya karar verdik. Karafi'nin Tefsir'e dair herhangi bir eseri bulunmadığı için tezimizin kapsamı, onun, esasen Tenkih, Ecvibe ve İstisna isimli eserlerinde işlediği konular ve incelediği yada hakkında görüş beyan ettiği ayetlerle sınırlanmıştır. Bu anlamda, Tefsir disiplini açısından hazırlamaya çalıştığımız böyle bir tezin nihai şekli de, büyük ölçüde elde olunan verilere göre teşekkül etmiştir. Tezin Giriş Bölümü'nde; çalışmaya dair teknik bilgiler verdikten sonra Karafi'nin hayatı ve eserlerini tanıttık. Tezin Birinci Bölümü'nde; Ulumu'l-Kur'an bağlamında Karafi'nin Kur'ana bakışını inceledik. Tezin İkinci Bölümü'nde; Karafi'de, Kur'an'ı anlamada öne çıkan kavramlar ile Karafi'nin yorumlama metodunda faydalandığı kaynaklara değindik.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the understanding and interpretation method of the Holy Qur?an of Qarafi, one of the famous Maliki jurists from the VII century of the Hegira. Because of the Holy Qur?an being the base of all Islamic disciplines, makes them to be geared to the Qur?an. It means, that the scholars who build up a reputation upon other disciplines than Exegesis, also were interested in the domain of the Exegesis science to a certain extent and took advantage of Exegesis at their own domains of science. From this point of exit, we made a decision to approach a subject of viewpoint of one of famous jurists, his understanding the Holy Qur?an and his interpretation methods of Its verses. There is no works of Qarafi upon the Exegesis or Qur?anic Sciences de facto. Therefore, the boundaries of this thesis were defined basically on the subjects that were handle by Qarafi and the verses which were delivered opinion by him at his Tenqih, Ejvibe and Istisna. On this account, the final form and configuration of our thesis, which was tried to be prepared from the Exegesis?s point of view, was formed mainly upon the obtained information. At the Introductory Chapter; we gave the technical knowledges about this thesis and enlightened the information about Qarafi?s life and his works. At the First Chapter; we analysed Qarafi?s viewpoint on Qur?an in context of Qur?anic Sciences. At the Second Chapter; we discussed the sticked out concepts according Qarafi?s understanding of Qur?an and touched the basises which were benefited by Qarafi in his interpretation method. The thesis ends with Conclusion and Literature Appendix.