Mâzerî (ö.536/1141), hayatı, eserleri ve 'el-mu'lim' isimli eseri özelinde şerhçiliği
Life of mâzerî, his books and his commentary 'Al-mu'lim' in private
- Tez No: 208107
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜNYAMİN ERUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalısmada Mâzerî'nin Müslim metinlerine yaklasımı konu edilmistir. Hicrî VI. Asırda yasamıs olan sarihin rivayet metinlerine bakıs açısı tespit edilmeye çalısılmıs ve bu bakıs açılarından yasadıkları döneme ait, rivayetlere yönelik zihnî arka planlarının ipuçları aranmıstır. Tezimizin birinci bölümünde Mâzerî'nin hayatı ve yasadıgı dönemin siyâsî, sosyal hadiselerinin, Mâzeri'nin hadisleri degerlendirmesine etkileri irdelenmistir. Ayrıca Mâzerî'nin farklı ilim dalları ile iliskileri, hocaları ve talebeleri ele alınmıstır. kinci bölümde ise Mâzerî'nin Müslim'in Sahih'ini yorumlama çabasında yararlandıgı kriterler tespit edilmeye çalısılmıstır. Sonuç olarak Mâzerî'nin, serhinde, hadislerin anlamları üzerinde durdugu, özellikle kapalı kelimeleri ve fıkhî problemleri ele aldıgı söylenebilir. Bu yönüyle Müslim'in ilk sârihi kabul edilen Mâzerî'nin metodu, kendisinden sonraki sârihleri etkilemistir.
Özet (Çeviri)
In the study, the approach of Mâzerî to the texts of Muslim are examined. We tried to determine the points of view followed by commentator, who lived in the sixth century after hijrah, in order to explain the traditional texts. Besides, it is tried to inference that what their mental backgrounds were based on. In the first chapter, it is examined that commentator?s life and the effect of social and political events at the period of his life to his increase the value of traditional texts. Also, it is examined his role at the different Islamic sciences and his teachers and students. In the second chapter, we tried to determine the criteria that Mâzerî respected him while he was expounding the traditional texts. Finally, it can be said that Mâzerî especially examined the meanings of hadiths, unknown words and the problems of fıqh at his commentary. The method of Mâzerî who has written the first commentary of Muslim, with his all these sides, effected commentators who are after himself